Bağcılar Mehmet Akif'i andı (video)

Bağcılar Belediyesi'nin iki yıl önce hizmete açtığı Mehmet Akif Müzesi'nde, bir hafta boyunca istiklal şairi hakkında programlar düzenlendi. Eda Sinem Bakioğlu yazdı.

Bağcılar Mehmet Akif'i andı (video)

 

 

İstiklal Marşı’nın ilk sözlerinin yazıldığı Ankara'daki Taceddin Dergâhı'nın benzeri, İstanbul'da “Mehmet Akif Ersoy Müzesi” olarak düzenlendi. Akif'in kişisel eşyaları ve fotoğraflarının yer aldığı müzede, Mehmet Akif Ersoy haftası nedeniyle çeşitli etkinlikler de gerçekleştirildi.

Mehmet Akif Ersoy vefatının 77. yıldönümünde kentte çeşitli etkinliklerle anıldı. Bu etkinliklerin biri de Bağcılar Belediyesi tarafından düzenlendi. Bağcılar Belediyesi, bir hafta boyunca Mehmet Akif Ersoy faaliyetleri düzenledi.

Hafta boyunca Akif anıldı

Mehmet Akif Ersoy Kültür Sanat Merkezi ve Müzesi'nde düzenlenen programlarda Akif'in eserleri ve hayatına yer verildi. Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı; "Mehmet Akif'le alakalı hafta boyu okullarımız ve sivil toplum kuruluşlarımızın yanı sıra belediyemiz, kültür sanat etkinlikleri düzenledik.

Yaptığımız hizmetlerin, tarihimiz ve Bağcılar için gelecek nesillere önderlerimizi anlatmak ve aktarmamız adına çok güzel neticeler vereceğini umuyorum," diye konuştu. 

Müzede 300’den fazla eser var

Mehmet Akif Ersoy'un, kurtuluş savaşı yıllarında birçok şiirini kaleme aldığı Taceddin Dergâhı’nın İstanbul'daki yansıması olan müzede, Akif'in Mısır'dan getirtilen eşyaları ve resmi belgeler de bulunuyor.

Mehmet Akif Ersoy'un, gece uykusundan uyanıp kâğıt kalem bulamadığı için duvara yazdığı İstiklal Marşı'nın 3. kıtası da burada görülebiliyor. 300'den fazla eserin bulunduğu müzenin en dikkat çekici parçası ise, Akif'in ölümünden sonra bastırılan ve geliri ile mezarı yaptırılan kitabı. Müzede ayrıca Mehmet Akif Ersoy'un yazdığı mektuplar ve fotoğraflar da yer alıyor. 

2 yıl önce açılan Mehmet Akif Ersoy Kültür Sanat Merkezi ve Taceddin Dergâhı Müzesi, Akif'in Ankara yıllarını İstanbul’da yaşatıyor. 

 

 

Eda Sinem Bakioğlu yazdı

Güncelleme Tarihi: 31 Aralık 2013, 17:20
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26