Babanzade Ahmed Naim Bey Bir Panelle Anıldı (Video)

Fikir adamı, felsefe hocası ve mütercim Babanzade Ahmed Naim Bey, İstanbul'da düzenlenen bir panelle anıldı. Ahmed Naim Bey'in hayatı, eğitimi ve felsefe çalışmalarının ele alındığı panel sonunda katılımcılara Naim Bey'le ilgili kaleme alınan kitaplar da hediye edildi.

Babanzade Ahmed Naim Bey Bir Panelle Anıldı (Video)

Fikir adamı, Darülfünun Felsefe Grubu hocası ve mütercim Babanzade Ahmed Naim Bey, vefatının 82. yılında bir seminerle anıldı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığı Kültürel Etkinlikler Müdürlüğünce düzenlenen seminer Altunizade Kültür ve Sanat Merkezi'nde hayata geçirildi. Seminerde Babanzade Ahmet Naim'in edebî ve ilmî faaliyetleri yeni nesillere örnek teşkil edecek şekilde ele alındı. Seminerin ilk oturumunda Prof. Dr. İsmail Kara'nın moderatörlüğünde, Ali Utku, Cahit Şenel ve Cüneyt Kaya konuşmacı olarak katıldı.

Doç. Dr. Cüneyt Kaya, Babanzade'nin felsefeye yönelik başlatılan eleştirilere karşı oluşturduğu savunmayı şu ifadelerle dile getirdi: “Babanzade Ahmed Naim'in gerek derslerinde gerek tercüme ettiği metinlerde felfesenin hâlâ anlamlı olduğunu görüyoruz. Ona göre hâlâ felsefenin bir konusu var; insan ruhu ve metafizik. İnsan ruhundan başlayan felsefi etkinlik, mantık, estetik ve ahlakla devam ederek bilimlere ilkelerini veren metafizikle sürmekte, teolojiyle zirvesine ulaşmakta. Bu anlamda Babanzade, pozitif ilimlerin bu alanları bütünüyle kuşattığını vurgulayarak hâlâ arayışa muhtaç alanların olduğunu ve bunu da olsa olsa felsefenin konu edeceğini söylüyor.”

 

Ayşe Sonuşen

Yayın Tarihi: 12 Nisan 2016 Salı 12:15 Güncelleme Tarihi: 12 Nisan 2016, 12:15
banner25
YORUM EKLE

banner26