Azeri yazar Anar Rızayev'e Bişkek'te yoğun ilgi (video)

Çağdaş Azeri Edebiyatı'nın en önemli yazarlarından olan Anar Rızayev, Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te edebiyatseverlerle buluştu. Ünlü yazar onuruna düzenlenen gece Kırgız ve Azeri gelenekleriyle dolu bir sanat şölenine dönüştü.

Azeri yazar Anar Rızayev'e Bişkek'te yoğun ilgi (video)

 

Çağdaş Azerbaycan edebiyatının en önemli yazarlarından Anar Rızayev, Kırgızistan'ın başkenti Bişkek’te sanatseverlerle buluştu. Abdilas Maldibayev Opera ve Bale Tiyatrosu’ndaki etkinliğe ilgi büyüktü. Gecenin açılışını Azerbaycan’ın Kırgızistan Büyükelçisi Hidayat Orujev yaptı. Anar Rızayev'e Kırgızistan Yazarlar Birliği tarafından Kırgız ulusal giysisi çapan ve kalpak hediye edildi. Yazar Rızayev ise yaptığı konuşmada, Kırgızların büyük bir halk olduğunu ve kendisini Cengiz Aytmatov’un kardeşi gibi hissettiğini dile getirdi.

Kırgız öğrencilerin Manas Destanı’ndan kesitleri Azerice olarak okuduğu gecede Kırgız halk sanatçısı Maral Alseyitova da destanın bazı bölümlerini monolog olarak canlandırdı. Ünlü yazar onuruna verilen konserde ise Kırgız halk sanatçısı Roza Amanova, opera ve bale tiyatrosunun önde gelen sanatçıları Sadır Cumaşev ve Baktıgül Bokoyeva sahne aldı.

Azerbaycan'ın büyük şairi Resul Rıza'nın oğlu olan 1938 doğumlu Anar Rızayev, 70'li yıllar boyunca Azeri edebiyatına damgasını vuran genç kuşak arasında yer alıyor. Rızayev, Türk dünyası kültür başkenti etkinlikleri kapsamında oluşturulan Türk Dünyası Yazarlar Birliği’nin de ilk başkanı unvanına sahip.

Rızayev'in en bilinen eserlerinden biri Türkiye'de geçen "Sıraselviler'de bir otel odası". Yazar bu uzun öyküde Sovyet döneminden yeni çıkmış Azerbaycan'dan Türkiye’ye gelen Azeri bir profesörün buradaki anılarını anlatıyor.

 Uğur Özen haber verdi

Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2014, 09:55
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26