Azeri kahramanları anlatan iki yeni kitap (video)

Azerbaycan’ın bağımsızlık sürecini konu alan 21 kitap kaleme alan Gülsüm Adilkızı, iki yeni kitabını Moskova’da tanıttı.

Azeri kahramanları anlatan iki yeni kitap (video)

Sovyetler Birliği'nin dağılmasıyla birlikte bağımsızlık mücadelesine adım atan Azerbaycan, geride kalan çeyrek asırlık sürede büyük acılar yaşadı. Başlarda Moskova yönetimiyle karşı karşıya gelen Azeriler, ilerleyen dönemde topraklarının bir kısmında gerçekleşen Ermeni işgaliyle baş başa kaldı. Bu süreçte hem sivil, hem de asker kayıpları giderek büyüdü.

Bugün Azerbaycan refah toplumu olma yolunda önemli bir yola girmiş olsa da yaşanan acılar her daim taze. Azeri yazar Gülsüm Adilkızı, bu acıların, verilen mücadelenin unutulmaması için uğraşan isimlerden biri.

Azerbaycan'ı karış karış gezerek bağımsızlık mücadelesinde hayatını kaybedenlerin aileleriyle ve bu süreçte gazi mertebesine yükselmiş olanlarla mülakatlar yapan Adilkızı, bundan önce yazdığı 21 kitapta olduğu gibi yine topluma hatırlatma görevini yerine getirdiğini savunuyor.

Adilkızı'nın yeni kitaplarından ilki Min Teselli Bir Acıya Derman Değil, bu süreçte yaşanan kahramanlık öykülerini anlatıyor. Bakü'deki Türk Büyükelçiliğinin de geniş yer aldığı kitapta zor dönem, tanıkların ifadeleriyle anlatılıyor.

İkinci kitap Cennetten Boylananlar da Azerbaycan halkının gözünden şehitlik mertebesine yükselen gençleri anlatıyor. İki kitap da faaliyetlerini Rusya genelinde sürdüren Vatan Çağırır gazetesinin desteğiyle çıktı. Halk hikâyelerini derlemeye devam edeceğini belirten Gülsüm Adilkızı, Türk devletinin Azerbaycan'a verdiği desteğin gittiği her yerde kendisine uzun uzun anlatıldığını ifade ediyor.

 Barış Mutlu haber verdi

Yayın Tarihi: 09 Ocak 2015 Cuma 11:12 Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2015, 11:12
banner25
YORUM EKLE

banner26