Aytmatov'un ünlü eseri sahnede (Video Haber)

Kırgız yazar Cengiz Aytmatov'un "Dişi Kurdun Rüyaları" adlı eseri, yazılışının 30. yılında Bişkek'te sahneye taşındı.

Aytmatov'un ünlü eseri sahnede (Video Haber)

 

Kırgız tiyatrocuların kurduğu Uçur Gençlik Tiyatrosu tarafından oyunlaştırılan Cengiz Aytmatov'un Dişi Kurdun Rüyaları adlı eseri Bişkekli sanatseverlere sunuldu. Birçok milletlerarası festivalden davet alan oyun, Aytmatov'un sahneye taşınan dördüncü eseri oldu. Geçtiğimiz yıllarda Aytmatov’un ‘Caabars’ ve ‘Anarhay’ adlı eserlerini sahneleyen Uçur tiyatrosunda ‘Dişi Kurdun Rüyaları’nı Tacikistanlı ünlü yönetmen Barzu Abdurrazzakov sahneye uyarladı.

Rejisör Barzu Abdurrazzakov oyun hakkında şu bilgileri verdi: "Edebiyatçı olarak benim Aytmatov’a müracaatım ilk defa olmuyor. Çünkü Aytmatov rüzgârı, benim çocukluk ve gençlik yelkenlerimi şişirdi. Beni bu sanat okyanusuna iten insan Aytmatov’dur. Çocukluğumdan itibaren onun eserlerini okuyarak bu sanat gemisine binmiş bir insanım. Eğer çocukluğumda elime ‘Beyaz Gemi’ romanı geçmeseydi, şu an bambaşka biri mi olurdum, diye Cengiz Aytmatov’a da söylemiştim. Yani ben uzun yıllardır Aytmatov ile beraber yaşıyorum. Ama uygulama olarak Aytmatov’a ilk defa müracaat ediyorum."

Aytmatov’un, "insan nasıl bir durumda insan olarak kalır" sözünden yola çıkan oyunda, romanın kahramanı Bazarbay’ın insanlarla bu çerçevedeki münasebetleri anlatılıyor. Oyunda Bazarbay rolündeki Coldoşbek Canciğit ise şunları söyledi: "Aytmatov'un eserlerini Shakespeare’in seviyesinde oynamak lazım. Bu yüzden rol üstünde çok çalıştım. Bazarbay’ı Sovyetler zamanındaki gibi değil, günümüzdeki gibi açmaya gayret ettik. Çünkü açık söylemek gerekirse, sadece Kırgızistan’da değil, dünyada da iki kişiden biri Bazarbay’dır. Aytmatov eserleri için hazırlanan tiyatro oyunlarında dördüncü defa rol alıyorum. Her biri muhteşem ve düşünmeyi gerektiren eserler."

30 yıl önce yazılan eser ile bugüne göndermelerde bulunan tiyatro oyunu, Kırgızistan’ın birçok şehrinde sahne alacak. Cumhuriyet Tiyatro festivaline de katılacak olan oyun, Eylül'den sonra uluslararası festivallerle farklı ülkeleri dolaşacak.

 

 

Uğur Özen bildirdi

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2013, 12:17
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13