Aytmatov'un evi müze oldu (video)

Ünlü Kırgız yazar Cengiz Aytmatov’un 22 yıl yaşadığı evin bir bölümü müze olarak açıldı. Halen ünlü yazarın ailesinin yaşadığı evde; fotoğraflar, ödüller, kitaplar ve tablolar bulunuyor. Uğur Özen yazdı.

Aytmatov'un evi müze oldu (video)

 

 

Dünyaca ünlü Kırgız yazar Cengiz Aytmatov’un yaşamının son yıllarını geçirdiği evin bir bölümü müze olarak düzenlendi. Müzede; yazarın piyanosundan, çalışma masasına, ödüllerinden fotoğraflarına kadar çok sayıda eşya bir araya getirildi.

Ünlü Kırgız yazarın karısı Mariya Aytmatova, müzeyi ailece oluşturduklarını söyledi. Mariya Aytmatova müze hakkında şunları söyledi: "Bu müze, aile gücü ile yapıldı. Biz sadece onun hayattayken kullandığı eşyaları saklamaya çalıştık. Şimdi her şey, Aytmatov hayattayken nerede duruyorsa, hala orada duruyor. Onun masası, eşyaları, kitapları, yani onun ruhunu saklamaya çalıştık. Hissediliyor mu bilmiyorum. Ama buraya gelen birçok insan, müzeyi gezdiklerinde, onun ruhunu hissettiklerini söylüyorlar. İşte biz de, tam bu ortamı oluşturmaya çalıştık."

Hanımının eliyle düzenledi

Ünlü yazarın 1986'dan, ölümüne dek yaşadığı evin bir bölümde halen eşi Mariya Aytmatova ve oğlu Eldar Aytmatov ile ailesi kalıyor. Müzede bulunan eşyalar, kitaplar ve  resimlerin birçoğu, Aytmatov’un vefatının ardından ortaya çıktı. Yazarın hayatı boyunca kazandığı ödüller, madalyalar ve ona hediye edilenler eşi tarafından özenle seçildi ve yedi ayrı odaya yerleştirildi.

Müzenin girişinde, Aytmatov'un yapıtları üzerine çekilen filmlerin afişleri yer alıyor. “Selvi Boylum Al Yazmalım” filmine ait afiş de bunlardan biri. Aytmatov'un ödüllerine ayrılan bölümde ise, yazarın Sovyet döneminden itibaren kazandıkları bulunuyor. Evin duvarlarında ise, Aytmatov'un sanatçı ve devlet adamlarının yanı sıra ailesiyle çektirdiği fotoğrafları sıralanıyor.

Türkiye’den gelen birçok hediye de müzede

Aytmatov’un yemek odasının aynen korunduğu evde, sanatçının kullandığı yemek takımları ve çok sevdiği fil şeklindeki pembe renkli çaydanlık dikkat çekiyor. Çoğu Türkiye’den hediye gelen seramik tabaklar da yine bu oda da sergileniyor. Özel yapım vazolar ve dünyaca ünlü ressamların Aytmatov’a sunduğu yapıtlar da bu bölümde görülebiliyor.

Aytmatov'un piyanosunun bulunduğu odayı ünlü Kırgız halk sanatçısı Süymönkul Çokmorov’un 3 resim çalışması süslüyor. Müze evin birçok yerinde ise, Aytmatov’un yapıtlarından esinlenerek oluşturulan tablolar var.

Evde Cengiz Aytmatov ve eşinin iç içe yer alan çalışma odaları da gezilebiliyor. Yazarın kitapları ve kâğıtlara aldığı notlar dikkat çekiyor. Aytmatov’un el yazısıyla yazdığı eserleri daktiloya geçiren eşine ait masada, yazara ait kristal satranç takımı hemen fark ediliyor. 

Kitaplığın üstünde ise Kazak ulusal müzik aleti 2 dombra var.

Aytmatov Kültür Merkezi hayata geçirilecek

Aytmatov ailesi yaşadıkları evin içindeki müzeyle yazarı yaşatmaya çalışıyor. Ancak aile bilim merkezi ve geniş kapsamlı bir müze için destek arayışlarını sürdürüyor. Cengiz Aytmatov'un eşi Mariya Aytmatova, hazırladıkları bir proje olduğunu söyledi.

Oğlu Eldar'ın bu proje ile ilgilendiğini söyleyen Mariya Aytmatova, "Bir mimar 3 yıl boyunca Kırgızistan’a gelip giderek bu projeyi hazırladı. İnanıyorum ki biz, bu projeyi er veya geç hayata geçireceğiz. Çünkü yabancı ülkelerden çok kişi bize yazıyor. Herkes onu daha da yakından tanımak, onun eserlerini araştırmak, üzerinde çalışmak istiyor. Bunun için, tabii büyük bir alan gerekiyor. Çünkü her şey bu ev müzeye sığmadı ve birçok eşya da arşivde, depolarda duruyor” ifadelerini kullandı.

 

 

Uğur Özden yazdı

Güncelleme Tarihi: 30 Ocak 2014, 12:18
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26