Ayasofya Camii'nde Aşk-ı Nebi Sergisi (Video)

2016 yılı Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri kapsamında Ayasofya Camii’nde Aşk-ı Nebi isimli bir sergi açıldı. Mehmet Çebi'nin koleksiyonundan seçilen Hilye-i Şerifleri buluşturan sergi, Nisan ayı boyunca ziyarete açık olacak.

Ayasofya Camii'nde Aşk-ı Nebi Sergisi (Video)

Diyanet İşleri Başkanlığı’nca, 2016 yılı Kutlu Doğum Haftası etkinleri kapsamında Ayasofya Camii’nde "Aşk-ı Nebi" isimli bir sergi hayata geçirildi. Serginin açılışını Başbakan Ahmet Davutoğlu yaptı. Açılıştaki konuşmasında Başbakan Ahmet Davutoğlu şu ifadeleri kullandı: “Mübarek bir mekanda, mübarek bir zamanda ve mübarek bir vesileyle bir aradayız. İstanbul, aşk ile bağlı olduğumuz Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa’nın muştuladığı bir şehir. Bu mübarek mekan, kelime-i tevhid ile tanışmasından itibaren her taşına sadece kelam-ı ilahinin işlendiği ve her bir köşesinde en güzel hatlarla Aşk-ı Nebi’nin işlendiği bir mekan.

Ne zaman hat eserlerini temaşa etsem 3 kavram zihnimden arka arkaya geçer. Kelam, kalem ve kemal. Aslında hat sanatı, mübarek kelamın, mübarek ellerdeki kalemle, kemale yükselme arzusuyla ortaya konan bir sanattır. Sanatların en güzeli olan hat sanatıyla insanların tek güzelini, güzelliğin kaynağını anlatan hilye-i şerifleri buluşturan arkadaşlara teşekkür ediyorum.”

Hilye-i şerifler neyi ifade eder?

Serginin açılışına katılan Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez de konuşmasında şunları söyledi: “Bizim tarihimizi yalnızca kılıç kalkan üzerinden okuyanlar yanılırlar. Bizim tarihimizi oyun eğlence üzerinden okuyanlar yanılırlar. Bizim tarihimizi bir aşk üzerinden, bir sevgi ve muhabbet üzerinden, bir sevda üzerinden okuyacaksak, bu aşk, bu sevgi Muhammed Mustafa Aleyhisselam aşkıdır. İşte bugün bazı örneklerini göreceğimiz hilye-i şerifler, hayatımızın her karesine nakşettiğimiz Peygamber Aleyhisselam sevgimizi ifade eder.”

Aşk-ı Nebi sergisinin açılış töreninde, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun özel davetiyle gelen Bosna Hersek Bakanlar Kurulu Başkanı Denis Zvizdiç de vardı. Zvizdiç sergiyle ilgili şu ifadeleri kullandı: “İslam’ı çiçeklerle bezeli bir ağaç olarak hayal edersek Kur’an-ı Kerim onun köküdür, güzel çiçekleri ise Peygamber Efendimizin sünnetidir. Hz. Muhammed Efendimizin sevgisini gösteren, onu en güzel şekilde anlatan levhalardan oluşan bu güzel ve anlamlı sergiye katılıyor olmaktan, açılışını dostlarımla yapıyor olmaktan büyük mutluluk ve memnuniyet duydum.''

Aşk-ı Nebi sergisinde Mehmet Çebi'nin koleksiyonundan seçilen ve çoğunluğu sülüs - nesih hatla yazılan hilye-i şerifler ziyaretçilerle buluştu. Hilye-i şerif, hat sanatında, Rasulullah Efendimiz’in yaradılış güzelliklerini tasvir ve tarif eden, belli bir form üzere hüsn-i hat ile yazılmış ve tezhib edilmiş levhalar hakkında kullanılan bir tanım olarak biliniyor. İlk defa, 17’inci yüzyılda büyük hattat Hafız Osman Efendi tarafından bir form haline getirilerek yazılan bu levhalarda Peygamber Efendimiz’e olan sevgi sanata dönüşüyor. Hilye-i şeriflerin yer aldığı Aşk-ı Nebi sergisi, kutlu doğum ayı boyunca Ayasofya Camii’nde açık kalacak.

 

Arzu Hilal Aslanoğlu

Yayın Tarihi: 12 Nisan 2016 Salı 12:21 Güncelleme Tarihi: 12 Nisan 2016, 12:21
banner25
YORUM EKLE

banner26