Avrupalı çocuklar Karagöz-Hacivat oynattılar

Bursa Kültür Turizm ve Tanıtma Birliği’nin AB projesi kapsamında Türk el sanatlarını öğrenen gençler, yaptıkları çalışmalarla birlikte ülkelerine döndüler. Hamza Türkyıldız yazdı.

Avrupalı çocuklar Karagöz-Hacivat oynattılar

 

Bursa Kültür Turizm ve Tanıtma Birliği’nce hazırlanan “Kültürlerarası İletişimde Geleneksel El Sanatlarının Rolü” adlı AB projesi sona erdi. Proje kapsamında 15 ülkeden gelen 42 kişilik grup, bir hafta boyunca ebru ve çini yapmayı öğrendi. Gençler Karagöz-Hacivat figürleri yaptı, perde kurdu ve kendi dillerinde Karagöz-Hacivat oynattı.

Hafta sonu çalışmalarını Ahmet Vefik Paşa Tiyatrosu önünde sergileyen Avrupalı gençler, oyunların kayıtları ile yaptıkları ebru ve çini çalışmalarını da yanlarına alarak ülkelerine döndüler. Avrupalı gençler, bundan böyle gönüllü birer kültür elçisi olarak Türk el sanatlarını ülkelerinde de tanıtmaya devam edecek.

Dostluğu da pekiştirecek

Projeyle Türk kültürünü el sanatları vasıtasıyla anlatmak istediklerini belirten Bursa Valisi Münir Karaloğlu, "Bursa, 130 sene Osmanlı’ya başkentlik yapan, çok önemli bir tarih ve kültür merkezi. Bu şehirde, Türk geleneksel el sanatları üzerinden Türk kültürünü öğrenmeye çalışmanın çok isabetli bir iş olduğunu düşünüyorum. Avrupalı gençlerin Türk el sanatlarına büyük ilgi gösterdiklerini gördük. Üstelik ülkelerine dönerken aralarında bu işi sürdürmeye kararlı olanlar da var. Bu çalışmalar aynı zamanda ülkeler arasındaki dostluğu da pekiştirecektir" dedi.

15 ülkeden 42 öğrenci katıldı

Proje çerçevesinde Bulgaristan, Yunanistan, İtalya, Romanya, Makedonya, Kosova, Rusya, Çek Cumhuriyeti, Estonya, Gürcistan, Ermenistan, Litvanya, Ürdün ve Türkiye de dâhil olmak üzere toplam 15 ülkeden 42 kişilik grup Bursa’ya gelerek çeşitli atölye çalışmalarına katıldı. Çekirge’deki Karagöz Müzesi’nde Karagöz-Hacivat figürleri yapan gençler, daha sonra bu figürleri kullanarak, kendi dillerinde gölge oyunu sergilediler.

Tiyatro önünde çalışmalarını sergilediler

Çini çalışmaları yapmak üzere İznik’e de giden proje grubu, atölyede önce çizim ve boyama yaptı, ardından hazırladıkları çinileri fırına gönderdi. AB proje grubu son olarak Bursa Olgunlaşma Enstitüsü’nde ebru teknesinin başına geçti. Birbirinden renkli desenler yaparak ebru sanatını da öğrenen gençler, yaptıkları eserleri Ahmet Vefik Paşa Tiyatrosu önünde sergiledi.

Türk el sanatlarından etkilendikleri görülen gençlerden bazıları, bu çalışmaları ülkelerinde de sürdürebilmek için ebru ve çini malzemeleri satın aldı.

Hamza Türkyıldız yazdı

Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2013, 12:47
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13