Atina'nın ilk camiinde sona doğru (video)

Yunanistan'ın başkenti Atina'da inşa edilecek cami için açılan ihale birçok kez ertelendi. 3 ay önce kabul edilen teklif neticesinde, caminin inşasına başlandı. Derya Köseoğlu yazdı.

Atina'nın ilk camiinde sona doğru (video)

 

 

Atina, Avrupa'da kullanıma açık camisi olmayan tek başkent. Şehirde yaşayan yüz binlerce Müslüman, namaz kılabilmek için kendi imkânlarıyla kiraladıkları apartman dairelerini mescide çeviriyor. Müslümanların bir cami inşa edilmesine yönelik talebine Atina hükümetleri yıllarca kulak tıkandı.

Bu talep nihayet karşılık buluyor. Parlamentodan iki yıl önce çıkan onaya rağmen, cami inşasına bir türlü başlanamamıştı. Önce ekonomik imkânsızlıklar, ardından da aşırı sağın tepkisi gecikmelere neden oldu.

Üç ay içinde tamamlanacak

Katılan firma olmaması nedeniyle caminin inşasına ilişkin ihale defalarca ertelendi. 2013 Kasım'ındaki altıncı ihalede, dört büyük firmanın ortaklaşa verdiği teklif kabul edildi. 27 Ocak'ta ise, imar bakanlığı denetleme kurulu ihale sonucunu onayladı. Cami inşasının yaklaşık üç ay içinde tamamlanması bekleniyor.

Atina'nın ilk camisi Votanikos semtindeki bu askeri tesislerin içinde inşa edilecek. Caminin inşası tamamlandıktan sonra caminin yolu açılacak. Deniz kuvvetlerine ait eski bir yapı camiye dönüştürülecek. Caminin minaresi olmayacak. 350 kişilik olması beklenen caminin, yaklaşık 900 bin euroya mal olması bekleniyor.

Ülkede Osmanlı mirası birçok cami var

Öte yandan, Atina'da çok sayıda Osmanlı mirası cami bulunuyor. Atina'daki Osmanlı mirası camilerden kuşkusuz en iyi korunmuş olanı Cizdaraki Camii. Monastiraki Meydanı'ndaki cami, şimdilerde halk sanatları müzesi olarak kullanılıyor.

Atina voyvodası Cizdaraki Ağa tarafından 18. yüzyıl sonunda inşa edilen cami, bugün hala mimari şeklini büyük oranda koruyor. Yunanistan'ın bağımsızlığını kazanmasının ardından da cami depo, hapishane ve ordu bandosunun kışlası olarak kullanıldı.

Osmanlı camilerinin boynu bükük

Atina'nın merkezindeki bir başka Osmanlı mirası cami ise Fethiye Camii. Fatih Sultan Mehmed'in Atina'yı ziyaretinden sonra inşa edilen cami, şu an tarihi eser deposu olarak kullanılıyor. Türkiye'nin caminin restorasyonuna yönelik taleplerinin ardından restorasyon süreci henüz tamamlanamadı. Oysa cami, Atina'daki en eski Osmanlı eseri olarak biliniyor.

Plaka semtinde ise, Küçük Cami'nin kalıntılarına rastlanıyor. Bugün Küçük Cami'den geriye kalan çok az şey olsa da, Kültür Bakanlığı'nın tabelaları yüzyıllar önce inşa edilmiş olan caminin yerine işaret ediyor.

 

 

Derya Köseoğlu yazdı

Güncelleme Tarihi: 17 Şubat 2014, 11:46
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13