Atina'da Osmanlı İstanbul'undan İzler Sergisi (Video)

Seyyah Thomas Hope'un Osmanlı İstanbul’una dair çizimleri Atina'da sanatseverlerle buluştu. Hope'un Büyük Tur adlı seyahatindeki çizimlerini bir arada sunan sergi, ziyaretçilerini yüzyıllar öncesine götürüyor.

Atina'da Osmanlı İstanbul'undan İzler Sergisi (Video)

Yunanistan'ın başkenti Atina'da kültür sanat etkinliklerine bir yenisi eklendi. 18’inci ve 19’uncu yüzyılın ünlü gezgini Thomas Hope'un eserlerinin yer aldığı "Osmanlı İstanbul'u Çizimleri" sergisi sanatseverlerle buluştu. Thomas Hope'un eserleri 19’uncu yüzyıl İstanbul'una dair izler taşıyor. Bu önemli eserler Atina'da bulunan Benaki İslam Sanatları Müzesi'nde sergileniyor.

Thomas Hope, Yunanistan ve Orta Doğu’nun da dahil olduğu tarihte Büyük Tur olarak bilinen bir seyahat gerçekleştirdi. Bölgenin günlük yaşamından doğal güzelliklerine, mimari yapısından kültürlerine kadar birçok çizimi resimlerine aktardı. Dünya kamuoyunda kayıp olduğu düşünülen bu eserlerse Benaki Müzesi’nin arşivlerinde bulundu. Bu seyahata dair notların eserlere aktarıldığı çalışmalar da ilk kez bir sergiyle gün yüzüne çıktı.

Türkiye Cumhuriyeti Atina Büyükelçisi Kerim Uras sergi hakkında şu ifadeleri kullandı: “Bu sergi bizi çok heyecanlandıran bir sergi… Çünkü gerçekten çok detaylı, 1700'lerin sonlarında neredeyse fotoğraf çeker gibi bütün detayları yakalayarak, hatta o kadar ki bir salonun içinden dışardaki manzarayı verecek kadar detaylı çizilmiş eskizlerden bahsediyoruz. Bunların ortaya çıkması tabii hepimiz için bir kazanç. Herşeyden önce İstanbullular için ve ülkemiz için bir kazanç. Çünkü o dönemin artık kaybolan bütün değerlerini bütün abidelerini, binalarını, kıyafetlerini hepsini böyle tarihten bir resim gibi bize sunuyor. Bu yüzden çok memnunuz bu sergiyi gerçekleştirmekten. Bir de bunu kitaplaştırdık. O da çok güzel oldu. İçinde eskizlerden alıntılar da var.”

Atina'nın ardından sıradaki durağının Türkiye olacağı sergi, Osmanlı tarihi ve İstanbul'u tanıtmak için önemli bir rol oynuyor. Kültür ve Turizm Ateşesi Aslı Aksungur da serginin önemiyle ilgili şu ifadeleri kullandı: “Serginin Türkiye’yi özellikle İstanbul’u tanıtmak açısından çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Bu serginin ve kataloğunun yayınlanmasının ardından, dünyada da yankı uyandıracağına inanıyoruz. Çünkü İstanbul’un o dönemini, 18’inci yüzyılını çok iyi aydınlatan eserler var. Kaleme aldığı, çizdiği bazı eserler hâlâ İstanbul’da. Bazıları ise maalesef yok olmuş durumda. O yüzden bu eserlerin bir kaynak olma hususiyeti de var.”

İstanbul'un sarayları, çeşmeleri, camileri, yalıları ve geleneksel kıyafetleri gibi birçok önemli detayı barındıran "Osmanlı İstanbul'u Çizimleri" sergisi 25 Eylül’e kadar açık kalacak.

 

Burak Özcan

Yayın Tarihi: 14 Nisan 2016 Perşembe 15:45 Güncelleme Tarihi: 14 Nisan 2016, 15:45
banner25
YORUM EKLE

banner26