Atina Rüzgar Kulesi Ziyarete Açıldı (video)

Dünyanın ilk meteoroloji istasyonu kabul edilen rüzgar kulesi, antik Yunan medeniyetinin günümüze kadar yaşayan armağanı.

Atina Rüzgar Kulesi Ziyarete Açıldı (video)

Dünyanın ilk meteoroloji istasyonu kabul edilen rüzgar kulesi, antik Yunan medeniyetinin günümüze kadar yaşayan armağanı. M.Ö  1.yy'da astronom Andronikos Kirestes tarafından yapılan rüzgar kulesi Atina'nın merkezindeki Roma Agorası'nda yer alıyor. Rüzgar kulesi tamamen mermerden oluşan yapı sekizgen şekliyle dikkat çekiyor. Uzun süre kapalı tutulan kule restore edilerek geçtiğimiz haftalarda kapılarını ziyaretçilerine açtı.

İlk yapıldığı dönemde su saati olarak da kullanılan kule, rüzgarın yönünü belirterek dönemin ulaşım, ticaret ve tarım yaşamına önemli katkılarda bulundu. Ürünlerin ne zaman ve nasıl hedeflerine ulaşacağını belirlemekte etkin bir rol oynadı. Kulenin sekiz farklı yüzünde o yönden esen rüzgarı temsil eden figürler bulunuyor. Ayrıca kulenin duvarlarındaki rölyeflerin altında da saati gösteren özel bir işleyiş mevcut.

Kulenin, Osmanlı egemenliği döneminde tekkeye dönüştürüldüğü, cuma günleri ise sema ayinlerine ev sahipliği yaptığı biliniyor. 18. yüzyılın sonunda Yunanistan'a ait bir çok tarihi eseri İngiltere'ye kaçıran Lord Elgin'in 12 metre uzunluğundaki kuleyi de kaçırmayı planladığı biliniyor. Ancak Osmanlı idarecilerinin yapıya zarar gelmesini engelliği belirtiliyor.

 

Derya Özcan

Yayın Tarihi: 03 Ekim 2016 Pazartesi 12:22 Güncelleme Tarihi: 03 Ekim 2016, 12:22
YORUM EKLE

banner19

banner36