Ateşle toprağın dansı: Minakari (video)

İsfahan’ın adını dünyaya duyuranlardan biri de minakari sanatı. İran’ın en eski geleneksel sanatları arasında sayılan minakari, bugün en fazla bakır üzerine işleniyor. Turistler bu sanatla ortaya çıkan hediyelik eşyalara büyük ilgi gösteriyor. Fatih Sabuncu yazdı.

Ateşle toprağın dansı: Minakari (video)

 

 

Ateşle toprağın değişik renklerle dansı. Yani minakâri sanatı… İran’ın en eski sanatlarından olan minakâri, binlerce yıllık geçmişe sahip. Minakâri; İran’ın zengin kültür ve tarihe sahip şehri İsfahan’la birlikte anılıyor.

Hala varlığını koruyan bu sanat dalı giderek yaygınlık kazanıyor. Tarihte altın ve gümüş üzerine yapılan minakâri, günümüzde bakıra işleniyor. Bu nedenle minakâri ve bakır işçiliği birlikte ilerliyor.

Cam da, geleneksel minakâri sanatında kullanılan bir başka malzeme. Ateş üzerinde dans etmek olarak da tanımlanan minakâri; bir çeşit tuzdan oluşan renklere ateşle can verilerek elde ediliyor. Bizans'tan İranlılara geçen minakâri sanatı, İran’ın simgelerinden biri olma özelliğine sahip.

Hatemkâri sanatı da yaşatılıyor

İran'a özgü bir diğer işleme sanatı ise ahşap, metal ve kemik parçalarının bir araya getirilerek oluşturulduğu hatemkâri. Hatemkâri, kullanılan malzemenin özelliği ve verilen şekle göre değer kazanıyor. Kimi zaman ahşap, kimi zaman altın ve gümüş gibi değerli metallerle farklı desenler meydana getiriliyor. Hatemkâri de çoğunlukla geometrik motifler tercih ediliyor.

Minakâri işlemeleri ilk olarak beyaza boyanıyor, daha sonra nakış işleniyor ve tekrar pişiriliyor. Hatemkâri ise pirinç, kemik ve ahşap silindir çubuklardan oluşuyor. Sonra kesilip yapıştırılıyor ve üzerine de polyester atılıyor.

Ortaya çıkarılan motifler resim çerçevesi, mücevher kutusu, masa ya da müzik aletleri gibi ürünlerin süslemesinde kullanılıyor. Hatemkâri ve minakâri ürünleri, İsfahan’a gelen turistlerin tercih ettiği hediyeliklerin başında geliyor.

 

 

Fatih Sabuncu yazdı

 

Güncelleme Tarihi: 14 Mart 2014, 11:37
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26