Asyalı sanatkarlardan ortak sergi (video)

Kuala Lumpur'da düzenlenen bir sergi, Güneydoğu Asyalı sanatçıların eserlerini buluşturdu. Malezya'daki sanat ortamına ışık tutan sergideki eserler, sanatseverlere müzayede ile satılacak.

Asyalı sanatkarlardan ortak sergi (video)

Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur'daki Hery Butcher Sanat ve Müzayede Merkezinde düzenlenen sergide 160 eser sergileniyor. Güney Asyalı sanatçıları buluşturan sergideki eserler düzenlenecek müzayede ile yeni sahiplerini bulacak.

Bu eserler sadece Malezyalı sanatçıların değil, Tayland, Singapur, Filipinler, Endonezya gibi değişik ülkelerden sanatçıların da eserlerine yer veriyor. Eserler özellikle Malezyalıların ve çevre ülkelerdeki sanatseverlerin beğenisine sunuluyor.

Sergilenen eserlerin yüzde 80'i Malezyalı sanatçılara ait. Malezya sanatının nabzını tutan sergideki ürünlerin önemli bir bölümü kanvas ve kağıt üzerine yapılmış resim ve çizimlerden oluşuyor.

Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur'da açılan sergide; resimlerin yanı sıra fotoğraf, oymacılık, heykel gibi farklı sanat formlarına ait eserler de mevcut. Sergiye her yaş grubundan sanatseverlerin ilgi göstermesi ise organizatörlere göre Malezya sanat piyasasının geliştiğinin kanıtı. Eserlerin satışa sunulacağı müzayedeye de bu nedenle yoğun katılım bekleniyor.

Fırça yerine parmak kullanılarak hazırlanan resimlerde toplumsal konular dikkat çekiyor. Sergide psikolojik durumu yansıtan, bir işçinin yaşamından kesit sunan eserlerin yanısıra siyasi seçimlerle ilgili portrelere ve kır yaşamından izlere de rastlamak mümkün.

Güneydoğu Asya'yı temel alan sergide deniz ve nehir konulu tablolar da göze çarpıyor. Savaş aletleri ya da Budist seremonilerinde önemli yer tutan fillerin yer aldığı rengârenk tablolar, serginin en çok ilgi gören parçaları arasında bulunuyor.

 Mehmet Özay haber verdi

Güncelleme Tarihi: 29 Nisan 2014, 11:33
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26