Artık gençler de antikaya ilgi duyuyor (video)

Moskova, Sofya ve Prizren’deki antika çarşıları ziyaretçilerini nostaljik yolculuğa çıkarıyor.

Artık gençler de antikaya ilgi duyuyor (video)

 

Moskova'daki Kırım Köprüsü’nün karşısında açılan antika çarşısı, Rusya’nın her noktasından antika tutkunlarını bir araya getiriyor. 19. yüzyıldan örneklerin yer aldığı çarşıda el yazması eserler, halılar, tablolar ve 250 yılı geride bırakan aynalar da yer alıyor.

Çarşıda, Rus imparatorluğu döneminden kalan birçok parçanın yanı sıra, yurtdışından gelen ya da Sovyet döneminin ilk yıllarından kalan örnekleri de bir arada görmek mümkün.

Rus halkının ilgi gösterdiği bölümde antikalar sergileniyor. Çoğunluğu Napolyon zamanından kalmış ve buraya hediye edilmiş eserler de var.

Moskova antika çarşısında antik halı ve saatlerin yanı sıra çarlık dönemine ait masalar da sergileniyor. Henüz gelişim aşamasında olmasına rağmen çarşı servet değerinde parçalar barındırıyor.

Çarşıda çoğunlukla III. Napolyon döneminden parçalar bulunduğunu kaydeden bir antika satıcısı, “İşlemeli mobilyalar, masalar, kızıl ahşap setler, vazolar. Büyük bir bölümü altın suyundan geçmiş eserler. İki yüzyıldan uzun bir zaman önceye ait aynalar bulunuyor. Dükkânımızdaki hiç bir ürün taklit değil. Her biri tarihin izlerini taşıyor” diye konuştu.

Sofya'da Sovyet ordusuna ait antika kılıçlar

Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da da irili ufaklı birçok antika dükkânlarında bulunan eşyalar da köklü ve zengin bir tarihe sahip ve koleksiyonerlerin ilgi odağı. Aleksandır Nevski Katedrali meydanına kurulan antika pazarında ise Bulgaristan’ın tarihine dair pek çok sembole rastlamak mümkün.

Sofya, 7 bin yıllık tarihi ile Avrupa’nın en eski şehirlerinden biri. Hal böyle olunca antika dükkânlarında sergilenen eserler koleksiyoncuları tarihte yolculuğa çıkarıyor Napolyon dönemine ait avizeler, Henri Kosovski imzası taşıyan Flora ve Zemfir heykeli, porselen vazolar, ahşap duvar saatleri.

Eski Sovyetler Birliği ve Bulgar ordusuna ait kask ve kılıçlar antika pazarında yer alan eşyalardan. Pazarda satılan Rus yapımı matruşkalar ise turistlerin gözdesi. 19. asır Alman mobilyaları ve saatlerini de Sofya antikacılar çarşısında bulmak mümkün.

Koleksiyonculara göre Sofyalılar birbirlerine hediye etmeyi seviyor. İlginç ama gençlerin de antikaya ilgisi büyük. Çünkü modern eşyaları antikalarla harmanlamak yeni bir stil. Yurtdışına yaşayan Bulgarlar, burada tarihin ipuçlarını arıyor.

Antikacılarda, eski paralardan, madalyalara, saatlerden, nostaljik müzik aletlerine kadar çok sayıda antika satışa sunuluyor. Eski Sovyetler Birliği ve Bulgar ordusuna ait kask ve kılıçlar antika pazarında yer alan eşyalardan. Pazarda satılan Rus yapımı matruşkalar ise turistlerin gözdesi. 19. asır Alman mobilyaları ve saatlerini de Sofya antikacılar çarşısında bulmak mümkün.

Prizren'de Osmanlı döneminden kalan saatler

Kosova’nın tarih kokan Prizren şehrindeki şadırvan meydanındaki eski Türk Çarsısı’nda bulunan bir çok antika mağazasından biri de Refet Busati'nin antika saat dükkânı. Busati, dükkanında onlarca antika saati geleceğe taşımak tamir edip meraklıları ile buluşturuyor. Prizre'in en eski zanaatkarlarından biri olduğunu söyleyen Busati, dededen kalma mesleği sürdürmeye çalıştığını söyledi.

Büyük dedesinin tarihi eserlere çok meraklı olduğunu kaydeden Busati, “Bu yüzden buradaki saatlerin bazıları da o döneme ait. Ben de elimden geldiğince hem bu geleneğin sürmesi adına, hem de manevi değerleri büyük eserleri korumak adına çalışmalarıma devam ediyorum. Dükkândaki köstekli saatler, büyük duvar saatleri aslında geçmişten günümüze aile geleneğimizi de simgeliyor. Dükkânımda Osmanlı’dan kalma çok fazla örnek var. Kısaca bu gelenek bizlere Osmanlı’nın en güzel armağanı” ifadesini kullandı.

 

 

 

Hamza Türkyıldız derledi

Yayın Tarihi: 28 Aralık 2013 Cumartesi 13:05 Güncelleme Tarihi: 29 Aralık 2013, 19:55
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner26