Arşiv belgeleriyle Türk-Rus ilişkileri sergisi (video)

Moskova'da açılan ''Arşiv Belgeleriyle Moskova-İstanbul İlişkileri Tarihi' isimli sergi Türk-Rus ilişkilerini gün yüzüne çıkarıyor. Türkiye ve Rusya'da farklı kurumların katkısıyla açılan sergide resmi belgeler ve mektuplar da var. Osmanlı padişahları ve Rus çarları arasındaki yazışmaların görülebildiği sergi Eylül sonuna kadar ziyaret edilebilir.

Arşiv belgeleriyle Türk-Rus ilişkileri sergisi (video)

Altıyüz yıldan uzun bir zamanı kapsayan Türk-Rus ilişkileri, Moskova'da sergilenen arşiv belgeleriyle bir kez daha gün yüzüne çıktı. "Arşiv Belgeleriyle Moskova-İstanbul İlişkileri Tarihi" sergisi Moskova'daki Rusya Federal Arşiv Ajansı Rosarhiv binasında açıldı. Rus çarları ile Osmanlı padişahlarının yazışmaları ve taraflar arasındaki resmi belgeler sergilenen eserler arasındaydı.

Sergi, Türkiye'nin Moskova Büyükelçiliği, Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü ve Rosarhiv kurumu işbirliğiyle gerçekleştirildi. Önemli bir uğraşa imza atan Rosarhiv, bu girişimiyle, Türkiye ve Rusya arasındaki ilişkilerin nasıl başladığını ve ne yönde ilerlediğini yansıtmayı hedefliyor. On beşinci yüzyılda Karadeniz'de ticaret yollarıyla başlayan ilişkilerin elli yıldan uzun bir süre sonra resmiyete döküldüğüne dikkat çeken Rus arşivciler, iki ülke arasında ortak sınırın olmamasını buna gerekçe olarak gösteriyor.

Yazışmaların estetik yönü de dikkate değer

Rosarhiv Genel Koordinatörü Yevgeniya Likova, kurumunun faaliyetleriyle alakalı şunları söyledi: “Her yönüyle tarihi bir günü yaşıyoruz. Rusya ile Türkiye arasındaki ilişkilerin resmi belgelerle sergilenmesi iki ülke ilişkileri açısından büyük değer taşıyor. Burada tabi Türk yetkililere ayrıca teşekkür etmemiz gerekiyor. Hem elçilik, hem de İstanbul'daki merkez bu tarihi belgelerin sergilenebilmesi için çok emek verdi. Geride bıraktığımız yüzyıllar içinde iki devlet arasındaki yazışmaların içeriği ve estetik yönü ayrı ayrı dikkate değer. Mesela bir Osmanlı sultanından gelen işlemeli mektup. Tuğrasının cazibesine bakın. Şu el yazması kitap mesela: Türkiye'de elçilik yapmış bir Rus'un başından geçenler. Bu parçaların ilgili insanlarla buluşması o kadar değerli ki.”

Tarihçilerin belki de asırlardır tartıştığı ikili ilişkilerde liderlerin de etkisi büyük. Rus çarları ve Osmanlı padişahlarının yazışma, elçilere sunulan güven mektupları ve çeşitli belgeleri bu noktadaki soru işaretlerini gidermek adına büyük önem taşıyor. Serginin Eylül ayı boyunca açık kalacağını belirten Rus arşivciler, tarih meraklılarını ve sosyal bilimler öğrencilerini belgeleri görmeye davet ediyor.

 

Barış Mutlu haber verdi

Güncelleme Tarihi: 11 Eylül 2015, 11:02
YORUM EKLE

banner19