Arnavutluk'un tarihi bu müzede (video)

Arnavutluk'un tarihi Tiran Ulusal Müzesi’nde yaşatılıyor. Ülkenin binlerce yıllık geçmişine 3 binden fazla eserle ışık tutan müze cephesindeki dev mozaikle de dikkat çekiyor.

Arnavutluk'un tarihi bu müzede (video)

 

Arnavutluk'un başkenti Tiran'da göze çarpan yapılardan biri Tiran Ulusal Müzesi. Ülkenin 6 bin yıllık tarihini muhafaza eden müze, ziyaretçilerini üzerindeki dev mozaikle karşılıyor.

Ülkenin en büyük müzesi olan ve antik dönemden günümüze kadar yüzlerce eseri bir arada bulunduran Tıran Ulusal Müzesi, Ethem Bey Camii, saat kulesi ve opera binası ile birlikte Tiran merkezini tamamlayan yapılar arasında yer alıyor. Dış duvarındaki mozaik desenlerle daha dikkat çekici hale gelen müze, yılda binlerce ziyaretciye ev sahipliği yapıyor.

Arnavutluk'un geçmişine ışık tutan müzede arkeolojik bulgular, resimler, heykeller ve fotoğraflardan oluşan 3 binden fazla eser mevcut. 1981'de inşa edilen müze oldukça zengin ve etkileyici bir koleksiyona sahip. Antik çağlardan bugüne Arnavutluk topraklarındaki izler 8 ayrı bölümde anlatılıyor.

Bölümler antik, ortaçağ, milli uyanış, bağımsızlık, ikonografya, etnografya, antifaşist savaşı ve komünizm dönemi adlarını taşıyor. Ziyaretçiler Arnavutluğun ve Arnavut halkının serüvenine bu müzede tanıklık ediyor.

Müzenin Osmanlı bölümü eksik

Tiran Ulusal Müzesi Müdürü Melsi Labi, ülkenin tarihini bu müzede yaşattıklarını ancak yapmaları gereken daha çok işleri olduğunu söyledi. Labi, “Örneğin Osmanlı İmparatorluğu’nda görev yapmış sadrazam, vezir ve aydınlara ait bir bölümümüz eksik. Çünkü bu dönem halkımızın yaklaşık 500 yıllık bir tarihine denk geliyor. Müze haftanın 6 günü açık. Gençleri buraya çekebilmek için ücretsiz internet hizmetimiz var. Böylece ülkelerinin tarihini yakından görmelerini arzu ediyoruz” diye konuştu.

Antik döneme ayrılan bölümde Arnavutların ataları olan İliryalıların yaşadığı coğrafya ve onlara ait eşyalardan oluşan yaklaşık 400 eser bulunuyor. Ortaçağ ve Osmanlı dönemlerine ait el yazması eserler ve haritalar da müzede ilgi çeken parçalardan. Bağımsızlık bildirgesi ve bildirgeyi imzalayan delegelere ait kişisel eşyalar; bağımsızlık dönemi bölümünde geniş yer tutuyor.

Arnavut krallık ailesine ait fotoğraflar, dünyaca ünlü ustalara ait ikonalar, Arnavutluk'un bağımsızlığının temellerinin atıldığı 1878'deki Prizren toplantısına ait eşyalarsa müzenin koleksiyonunda özel bir yere sahip.

 Rina Gurgule yazdı

Güncelleme Tarihi: 14 Mart 2014, 17:26
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26