Arnavutluk'un hafızası İşkodra (Video Haber)

Arnavutluk’un en eski yerleşim merkezlerinden İşkodra'da, Roma ve Osmanlı döneminden eserlerin yer aldığı Rozafa Kalesi ve 18 yıl önce geleneksel Osmanlı mimarisi gözetilerek yaptırılan Ebu Bekir Camisi turistlerin büyük ilgisini çekiyor.

Arnavutluk'un hafızası İşkodra (Video Haber)

 

Arnavutluk Cumhuriyetinin en eski yerleşim yerlerinden biri olan İşkodra, aynı zamanda ülkenin kuzey kesiminin önemli sanayi ve kültür merkezidir. Şehrin bugüne ulaşan tarihî eserlerinin başında Rozafa Kalesi geliyor. Türk komutanlar Hasan Rıza Paşa ve Esad Paşa tarafından korunan İşkodra kalesi, 1. Balkan harbi sırasında oynadığı tarihî rolle biliniyor. Tarihte Roma ve Sırp hâkimiyetinde kalan şehir 1479’da Osmanlı topraklarına katıldı. Osmanlı devleti, şehre başta medreseler ve camiler olmak üzere çok sayıda eser hediye etti.

Ancak 2. Dünya Savaşının ardından Arnavutluk’ta kurulan komünist yönetim, İşkodra’daki bu tarihî eserlerin birer birer yok olmasına neden oldu. Komünist rejim döneminde ayakta kalmayı başaran Kurşunlu Camii yıkılmadı fakat ibadete de kapalıydı.

İşkodra, geçmişin kötü izlerini şehre kazandırılan yeni camilerle silmeye çalışıyor. 1995'te inşaa edilen Ebu Bekir camisi de şehrin hafızasını tazeleyen yapılardan biri olarak, bir ibadethane olmasının yanında kültür emperyalizmine karşı duran eserlerden... Çifte minaresiyle geleneksel Osmanlı mimarisini yansıtan cami, işlemeleri ile de dikkat çekiyor. Ahşap motiflerle bezeli minberi ve hat yazılarının ağırlıkta olduğu duvarları ile Ebu Bekir Camii, Müslüman nüfusun yoğun olarak yaşadıgı İşkodra’nın en önemli ibadethanesidir.

 

 

Rina Gurgule bildirdi

Güncelleme Tarihi: 29 Temmuz 2013, 15:36
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13