Arnavutluk'un Berat'ını Osmanlı verdi (video)

Barındırdığı birçok cami ve tarihi eserin yanı sıra Arnavutluk'un birçok şehri de Osmanlı döneminde aldığı isimlerle Türkçe isimlerle tanınıyor. Başta ülkenin en güzel şehri olan Berat olmak üzere, İşkodra ve Elbasan şehirleri halen Osmanlı’nın verdiği isimleri kullanıyor. Rina Gurgule yazdı.

Arnavutluk'un Berat'ını Osmanlı verdi (video)

 

 

Osmanlı'nın çok uzun yıllar hüküm sürdüğü Balkan ülkelerinden olan Arnavutluk, Osmanlı'nın kültürel mirasının en açık görüldüğü yerlerin başında geliyor. Osmanlı'dan kalan birçok camii ve tarihi eserin yanı sıra Arnavutluk'un birçok şehri de Osmanlı döneminde aldığı isimlerle tanınmakta. İşkodra, Elbasan ve Berat şehirleri Osmanlı döneminden bu yana aynı isimleri taşıyor. Bu şehirler günümüzde de Osmanlı izlerini yaşatmaya devam ediyor.

2 bin 500 yıllık geçmişe sahip olan İşkodra Osmanlı'yı yaşatan örneklerden.

Eski adı “Scutari” olan Osmanlı'nın sancak şehri, hem gelişimini Osmanlı döneminde yaşadı, hem de İşkodra adını aldı. Halen bu adı taşıyan İşkodra, aynı zamanda ülkenin sanayi ve kültür merkezi.

Mimari eser zengini Elbasan

Orta Arnavutluk'un en büyük şehirlerinden olan Elbasan ise, isminin yanı sıra pek çok mimari mirası Osmanlı'dan devraldı. Milattan önce 2. asırda kurulan şehrin o dönemdeki adı “Scampa” idi. Osmanlı döneminde Elbasan adını alan ve halen bu ada sahip olan şehirde, Kales Camii ve hamam dikkat çeken yapılardan.

Arnavutluk’un en güzel şehri unvanına sahip Berat ise 2 bin 600 yıllık tarihe sahip. “Antipatrea” olan adı Osmanlı döneminde Berat olarak değişen  şehir, UNESCO tarafından koruma altına alındı.

Bağımsızlık kenti: Avlonya

Osmanlı döneminin önemli liman kentlerinden olan Vlora şehrinin adı Osmanlı kaynaklarında “Avlonya” olarak geçiyor. 2 bin yıllık medeniyetin izlerinin yanında Osmanlı kültürel mirasını da taşıyan şehirde, sayısız Osmanlı eserine rastlamak mümkün. Antik Yunan'dan bu yana ayakta olan şehir bağımsızlık kenti olarak da anılıyor.

Arnavutluk'un en büyük limanının bulunduğu Durres ise sahilleri ile ünlü. 3 bin 500 yıllık tarihi ile kent o dönemde “Dyrrah” adıyla biliniyordu. Osmanlı döneminde “Draç” adını alan şehir, günümüzde Durres adını taşıyor.

Gelişimini Osmanlı döneminde yaşayan bir diğer Arnavutluk şehri ise Cirokastra. Eski adı “Ergirikastre” olan şehir, barındırdığı özel yapılar ve tarihinden dolayı UNESCO tarafından koruma altına alındı. Osmanlı eserlerini barındıran Cirokastra için, "tam anlamıyla kurulmuş ve korunmuş Osmanlı şehri" tabiri kullanılıyor.

 

 

Rina Gurgule yazdı

Güncelleme Tarihi: 04 Şubat 2014, 12:25
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26