Arnavutluk'taki Sarı Saltuk makamı (Video Haber)

Anadolu ve Balkanlar’da yaşayan Müslümanlar için bir kahraman ve evliya olan Sarı Saltuk’un birçok bölgede makamı mevcut. Bunlardan biri de Arnavutluk’un Kruya şehrinde bulunuyor.

Arnavutluk'taki Sarı Saltuk makamı (Video Haber)

 

Anadolu ve Rumeli’nin fethinde önemli rol oynayarak efsaneleşen bir halk kahramanı, bir eren ve Balkanlara gelen ilk alperenlerden olan Sarı Saltuk’un, hayatını anlatan Saltukname’ye göre 12 farklı yerde makamı bulunuyor. Bosna Hersek’in Blagay şehrinde yer alan Alperenler tekkesi de bunların başında geliyor. Yalnızca Müslüman Türkler arasında değil, Ortodoks Hristiyan Gagavuz Türkleri için de hayli önemli olan Sarı Saltuk’un bir makamı da Arnavutluk’un yüksek tepelerinden birinde yer alıyor.

Hacı Bektaş Veli'nin talebelerinden olan Sarı Saltuk Gazi’nin inzivaya çekildiği ve manevî olgunluğa ulaştığı düşünülen 1200 metre rakımdaki Kruya şehrindeki mağara, bölgenin en çok turist çeken merkezlerinden biri... Prof. Dr. Osman Eğri, konuyla ilgili olarak bilgi verirken şunları söylüyor: "Seyit Sarı Saltuk Gazi, Seyit Hüseyin Gazi’nin ve Seyit Battal Gazi’nin torunu… Kendisi bu bölgede yani Balkanlar’da 6 yerde makamı olan bir alperen bir gazi derviştir. Ehlibeyt soyundan geliyor. O, ceddi Muhammed Mustafa aleyhisselamın bıraktığı iki emanet olan Kur’ân-ı Kerimi ve dolayısıyla İslâm dinini insanlara ulaştırmak için gayret etmiştir.”

 

 

İrem Şahin bildirdi

Güncelleme Tarihi: 22 Temmuz 2013, 14:02
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13