Arnavutluk'ta ova ortasında bir kale (video)

Arnavutluk'un Baştova Köyü'nde ovanın ortasına kurulan kale, alıştığımız kalelerden çok farklı.

Arnavutluk'ta ova ortasında bir kale (video)

 

Arnavutluk'taki yüzlerce kaleden biri olan Baştova Kalesi, adını yanı başında bulunan Baştova Köyü'nden alıyor. Kaleyi benzerlerinden ayıran en önemli özelliği, denize 4 kilometrelik mesafedeki bir ovada kurulmuş olması.

Kale geçmişte Roma’dan başlayarak İstanbul'a kadar uzanan Via Egnatia güzergahında inşa edildi. Kale, yüzyıllar boyunca stratejik konumunu korurken, hem bu topraklarda yaşanan savaşlarda hem de Egnatia yolundaki ticari kervanların kontrolünde önemli bir merkez oldu.

Baştova Kalesi rivayetlere göre 15. asırda yapıldı ve Venedikliler tarafından kullanıldı. Ortaçağ mimarisinden izler taşıyan kale duvarlarının yüksekliği 9 metreyi buluyor. Zaman içinde hasar gören kalenin batı kısmı 18. asırda yeniden inşa edildi.  O tarihten bugüne kalede herhangi bir onarım ya da restorasyon çalışması gerçekleşmedi.

Kale 2010'a kadar sadece akademisyen ve tarihçiler tarafından araştırma amacıyla ziyaret ediliyordu.  2 yıl önce yapılan yol sayesinde kale bugün Arnavutlar ve ülkeye gelen turistler için de uğrak yerlerinden biri oldu.

Yolun bakımsız olduğu zamanlarda turistlerin kaleyi ziyaret edemediğini söyleyen köylüler, diğer şehirlere bağlanan yolların yapılması ile birlikte, ulaşım sorunu kalmadığını ve turistlerin adeta kaleye akın ettiğini söylediler.

Gün geçtikçe ziyaretçi sayısının arttığı kalede 2011'de Devlet Tiyatrosu tarafından bir konser düzenlendi. Kalenin, Kavaye, Durres, Elbasan gibi Arnavutluk'un büyük şehirlerine yakınlığı da Baştova Kalesi'ni gözde turizm merkezlerinden biri haline getirdi.

Devlet tarafından koruma altına alınan Baştova Kalesi, Arnavutluk'un kültür miraslarından biri.

 

 

Gülay Krasniç haber verdi

Güncelleme Tarihi: 06 Aralık 2013, 11:54
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26