Arnavutluk'ta kilim dokuma işi hâlâ yaygın (Video Haber)

Arnavutluk'ta ülkenin tarihi kadar eski olan kilim dokuma sanatı, aile yadigarı bir meslek olarak nesilden nesile geçiyor. Üzerindeki desenler ülkenin çeşitli yörelerini simgeleyen el ürünü kilimler, çeyizlerin vazgeçilmezi.

Arnavutluk'ta kilim dokuma işi hâlâ yaygın (Video Haber)

 

El emeği göz nuru kilimler pek çok ülkede olduğu gibi Arnavutluk'ta da kültürel mirasın en önemli parçası. Yapılışı oldukça zahmetli olan kilimlerin dokunması aylar sürebiliyor. Arnavutluk'un farklı yörelerini simgeleyen kilimler, ülkedeki kızların çeyizlerinin olmazsa olmazı.

Arnavutluk'ta geleneksel motiflerin işlendiği kilimler Balkanlar'daki köklü ve zengin mirasın en önemli numunelerinden. Neredeyse Arnavutluk'un tarihi kadar eski olan kilim dokuma sanatı, ülkede aile yadigârı bir meslek olarak nesilden nesile geçiyor. Önceleri kilimler, tamamı ağaçtan yapılmış tezgâhlarda dokunurken zamanla yerlerini metal malzemeden üretilen tezgâhlara bırakmış. Fakat bu değişikliğe rağmen kilimler değerinden hiç bir şey kaybetmedi.

Geleneksel renk ve motiflerin dikkat çektiği kilimleri dokumak için sabır ve dikkat gerekiyor. Kilim dokuyan kadınlar, "Kilim dokumacılığı özveri ve yetenek isteyen bir iş. Bu mesleği uzun yıllardır yapıyorum ve işimi çok seviyorum. Atölyemizde yapılan kilimlerin çoğu Arnavut yörelerini temsil eden desen ve renklerden oluşuyor. Kilimler Arnavut müşteriler tarafından sıklıkla tercih ediliyor. Fakat sadece ülkemizden değil dünyanın diğer ülkelerinden de müşterilerimiz oluyor" diyor.

Bir kilimin ortaya çıkmasında en önemli noktalardan biri de kenarların düzgün örülmesi. Zira desenin doğru yerleştirilmesi de buna bağlı. Kilimin alt ve üst başların genişliği arasındaki fark 2 santimden az ise normal, fazla ise kilim hatalı sayılıyor. Genellikle yünden yapılan kilimlerin Arnavutluk’un hangi yöresine ait olduğu üzerindeki desenden anlaşılıyor. Kilimlerin değeri yün ve boyanın kalitesine göre belirleniyor.

 

 

Rina Gurgule haber verdi

Güncelleme Tarihi: 23 Ekim 2013, 12:03
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13