Arnavutluk'ta bir karikatürist: Endrit Beço (video)

Karikatürist Endrit Beço, Tiran'da bir sergi açtı. 5 yaşından itibaren çizim yapan sanatçı, karikatür ve heykeli buluşturan eserlerini bu sergiyle gün yüzüne çıkardı.

Arnavutluk'ta bir karikatürist: Endrit Beço (video)

Tiran Gençlik Kültür Merkezi sergi salonu, karikatür ve heykel sanatçısı Endrit Beço’nun kişisel sergisine kapılarını açtı. Karikatür ve heykel sanatını buluşturan sergideki eserler genç sanatçının 2 yıllık emeğinin ürünü.

Çizmeye küçük yaşta başladığını söyleyen sanatçının karikatürleri halen günlük bir gazetede yayımlanıyor. Endrit Beço sanatıyla alakalı şu ifadeleri kullandı:  “5-6 yaşlarımda izlediğim çizgi filmlerden etkilenerek defterlere bir şeyler karalamaya başladım. Bu yeteneğim gitgide ilerledi ve 16 yaşımda bir sanat lisesine kaydoldum. Tabii orada karikatür değil, resim çiziyorduk. Fakat ben evde karikatür çizmeye devam ediyordum. Bu dönemde küçük heykelciklere de merak sardım ve heykeller yapmaya başladım. Ama içimde bir karikatür sevgisi olduğundan bu heykelcikleri karikatür şeklinde yapmaya başladım.”

Endrit Beço, çizimlerinde Arnavutluk’ta ve dünyada meydana gelen gündelik olayları karikatürize ediyor. Sergide de siyasilerin ve olayların karikatürlerini görmek mümkün. Çizimlerin heykelleri ise bir konsept çerçevesinde sıralanıyor.

Endrit Beço çalışma şeklini şu sözlerle anlattı: “Televizyonda ya da bir gazetede gördüğüm bir şeyden etkileniyorum ve çiziyorum. İlk önce aklıma gelen karikatürleri kendime not alıyorum. Ardından onları deftere çiziyorum. Genellikle heykelleri daha sonra yapıyorum. Dünyada meydana gelen olayların yanı sıra arkadaşlarımı da çiziyorum.”

Endrit Beço’nun karikatür ve heykel sergisi bu hafta sonuna kadar Tiranlı sanatseverler için açık kalacak.

 

Gençer Tatar haber verdi

Güncelleme Tarihi: 22 Ocak 2016, 14:58
banner12
YORUM EKLE

banner19