Arnavutluk'ta Albay Niyazi Bey Camii İhya Edildi (video)

Çamlıca Kültür ve Yardım Vakfı, Arnavutluk’un Delvina şehrinde bir cami inşa ettirdi. Albay Niyazi Bey Camii, Türkiye’den de konukların katılımıyla açıldı.

Arnavutluk'ta Albay Niyazi Bey Camii İhya Edildi (video)

Arnavutluk’un güneyindeki Delvina şehrinde Çamlıca Kültür ve Yardım Vakfı'nın katkılarıyla inşa edilen Albay Niyazi Bey Camii açıldı. Ülkenin Yunanistan sınırına en yakın şehrinde yaptırılan caminin açılış törenine ilgi büyüktü. Törene Çamlıca Vakfı Müdürü Kemal Özpınar, T.C. Tiran Büyükelçiliği Müsteşarı Sinan Cemil Baş, Miresia Vakfı Müdürü Korab Kaya, Delvina Müftüsü Bledar Ali'nin yanı sıra Türkiye’den gelen çok sayıda davetli katıldı. Törende konuşan Çamlıca Kültür ve Yardım Vakfı Müdürü Kemal Özpınar, Devlina'da yükselen bu camiinin önemine dikkat çekti.

Albay Niyazi Bey Camii, 1967 yılında komünist rejim tarafından yıkılan caminin yerinde yapıldı. Açılış töreninin ardından camide yıllar sonra ilk kez ezan sesi yükseldi. Türk ve Arnavut bayrakları ile süslenen cami avlusundaki törende dualar edildi. Ardından cemaatle birlikte namaz kılındı. Minbere çıkan Delvina Müftüsü Bledar Ali, iki ülke arasındaki ortak kültürel mirasa vurgu yaptı, Türkiye ve Türk halkına teşekkür etti.

İhya edilen camiye ev sahipliği yapan Delvina şehri ülke tarihinde de ayrı bir öneme sahip. Osmanlı’nın 16’ıncı yüzyılda fethettiği şehir, uzun bir süre Delvina sancağıydı. 1670 yılında bölgeyi ziyaret eden Evliya Çelebı’ye göre Delvina'da o dönem 7 cami, 3 medrese, 80 dükkan ve yaklaşık olarak 100 taş ev bulunmaktaydı.

Asırlarca bu topraklarda hüküm süren Osmanlı Devleti'nden geriye bugün çok az sayıda eser kaldı. Yaklaşık 50 yıl Arnavutluk’u yöneten Enver Hoca döneminde, binlerce cami, medrese, külliye ve tarihi eser yok edildi. Arnavut halkın kendi tarihiyle bağlarını koparan bu yıkımlardan Delvina şehri de nasibini aldı. Cami açılışına katılanlar bu vesileyle Türkiye'nin Arnavutların yanında olmasından dolayı memnuniyetlerini dile getirdi.

 

Gençer Tatar

Yayın Tarihi: 24 Mayıs 2016 Salı 16:30 Güncelleme Tarihi: 24 Mayıs 2016, 16:34
YORUM EKLE

banner19

banner36