Arnavutluk - Türkiye ilişkileri konuşuldu (video)

Alsar Vakfı, 'Osmanlı’dan Günümüze Arnavut – Türk İlişkileri' başlıklı bir sempozyum düzenledi. Tiran'daki sempozyumun Türkiye’den de konukları vardı.

Arnavutluk - Türkiye ilişkileri konuşuldu (video)

Arnavutluk’un başkenti Tiran, "Osmanlı’dan Günümüze Arnavut – Türk İlişkileri" konulu bir sempozyuma ev sahipliği yaptı. Sempozyum, Türkiye’nin tanınmış yardım kuruluşlarından olan İHH İnsani Yardım Vakfı ve Balkan forumu desteğiyle Alsar Vakfı tarafından düzenlendi.

Türkiye'den çok sayıda davetlinin katıldığı sempozyuma Arnavut basınının da ilgisi büyüktü. Sempozyuma araştırmacı yazar Müfid Yüksel, sosyal bilimler uzmanı Prof. Dr. Zyhdi Dervishi ve Alsar Vakfı başkanı Mehdi Gurra konuşmacı olarak katıldı.

Sempozyumun açılış konuşmasını yapan Mehdi Gurra, Osmanlı devleti döneminde Arnavutlar’ın rollerine değindi. Bugün de Arnavutluk'un en güçlü müttefikinin Türkiye olduğunu ifade etti.

Araştırmacı yazar Müfid Yüksel de konuşmasında Arnavutluk ile Türkiye arasında tarih boyunca gelişen ilişkiler konusunda bilgi verdi. Arnavut dilinin 18. yüzyılda Osmanlı saraylarında kullanıldığını kaydeden Yüksel, "Arnavutlar’ın Balkanlar'daki gücünün artması veya azalması, Osmanlı'nın güçlenmesi ve zayıflaması ile doğru orantılıdır." diye konuştu.

 

Gençer Tatar haber verdi

Yayın Tarihi: 19 Ocak 2016 Salı 16:55 Güncelleme Tarihi: 20 Ocak 2016, 11:27
YORUM EKLE

banner19

banner36