Arnavutluk tarihinin tanığı: Tiran Etnografya Müzesi (video)

Tiran Etnografya Müzesi, Arnavutluk’un tarihine ışık tutuyor. Mimarisiyle Osmanlı konaklarını andıran müzede, Arnavutlar’ın geleneksel kıyafetleri de sergileniyor.

Arnavutluk tarihinin tanığı: Tiran Etnografya Müzesi (video)

Arnavutluk'un tarihini, kültürünü muhafaza eden yerlerden biri başkent Tiran'da bulunan Etnografya Müzesi. Ulusal Tarih Müzesi bünyesinde hizmet veren Etnografya Müzesi ülkedeki geleneksel değerlere ışık tutuyor. Birbirinden değerli eserlerin sergilendiği müzenin mimarisi ise geleneksel Osmanlı konaklarını andırıyor.

Müzede sergilenen eserler arasındaki tarih boyunca kullanılan, alet edavatlar geçmişe ışık tutarken, mankenler üzerindeki kıyafetler Arnavut kadın ve erkeklerin günlük yaşamından ipuçları taşıyor. Müzenin farklı bölümlerinde oluşturulan odalarda da geçmişteki yaşam pratiklerine tanıklık etme imkanı sunuluyor. Berat Etnografya Müzesine ait Osmanlı tuğraları ve mezar taşları da kısa bir süreliğine sergilenmek üzere Tiran'daki müzede sergileniyor.

Müze müdürü Melsi Labi, birçok şehirden malzemeler topladıklarını söylerken, sözlerine şu şekilde devam etti: “Bu müzeyi oluşturmak için Berat, Cirokastra, Elbasan gibi şehirlerden bir çok şey aldık. Çünkü o şehirler adeta bir kültür hazinesi. Bu şehirler Osmanlı dönemi ve öncesinde de yaşam yerleri olarak kullanılıyordu. Müzemizde de bunlar sergileniyor. Bir konsept oluşturmaya çalıştık ve turistleri Arnavutlar’ın nasıl yaşadıklarını göstermek adına bunları sergiliyoruz."

Dünden bugüne Arnavut kültürü

Müzede, yalnızca ülkedeki değil Balkan coğrafyasındaki Arnavutlar’ın kültürüne dikkat çekiliyor. Arnavutlar’ın düğünde veya özel günlerde giydikleri geleneksel kıyafetlere camekanlı bölümlerde yer veriliyor. Geleneksel kültürü yansıtanlar arasında Arnavutlar’ın yaygın olarak kullandıkları ve çift telli dedikleri bağlamaya benzeyen müzik enstrümanı da özel bir tutuyor.

Müze hakkında kurumun müdürü Melsi Labi son olarak şu sözleri sarfetti: “Konseptimizi geliştirmeye çalışmaktayız. Makedonya ve Kosova gibi ülkelerden de Arnavutlar’a ait olan eşyaları zaman zaman burada sergileyeceğiz. Tiran’ın böyle bir müzeye açıkçası çok ihtiyacı vardı. Saranda şehrindeki Etnografya Müzesi’nden tarih öncesinde Arnavutlar’ın kullandıkları alet ve edavetları da burada sergileyeceğiz. Tarihimizin başlangıcından bugüne kadar Arnavutlar’ın yaşam tarzını halkımıza ve turistlere sunacağız.”

Uzun yıllar diktatörlükle yönetilen ülkede bir çok eser yok edilse de geriye kalanlar bir bir gün yüzüne çıkarılıyor. Ekseriyetle Osmanlı dönemi eserlerine yer verilen Etnografya Müzesi'nin ilerleyen zamanlarda kapsamının genişletilerek farklı dönemleri de yansıtması planlanıyor.

 

Gençer Tatar haber verdi

Yayın Tarihi: 05 Mart 2016 Cumartesi 10:10 Güncelleme Tarihi: 05 Mart 2016, 10:10
YORUM EKLE

banner19

banner36