Arnavut ressam Koyani, Ergiri'yi tuvaline taşıdı (video)

Doğal ve tarihi güzelliğiyle bilinen Arnavutluk'un Cirokastra kenti; bir sergiye konu oldu. Osmanlı dönemindeki adıyla Ergiri, Arnavut ressam Edi Koyani'nin tablolarında hayat buldu.

Arnavut ressam Koyani, Ergiri'yi tuvaline taşıdı (video)

Arnavutluk'un en eski şehirlerinden biri Cirokastra, Osmanlı döneminde bilinen adıyla Ergiri, taş şehir olarak da anılıyor. Şehrin güzelliğini seyahatnamesinde dile getiren Evliya Çelebi, Cirokastra'yı Ankara ve Manisa'ya benzetiyor.

Güzelliği ile hayranlık uyandıran Cirokastra bugünlerde bir sergiye konu oldu. Tiran Milli Tarih Müzesi'nde 50'yi aşkın yağlı boya tablonun buluştuğu sergiye imzasını atan isimse Arnavut ressam Edi Koyani. Arnavutluk'un Vlora şehrinde doğan ressamın çocukluk yılları Cirokastra'da geçmiş. İliryalılar, Romalılar, Yunanlılar ve Osmanlılar'dan kalan tarihi taş yapılar, dar sokaklar Edi Koyaniyi derinden etkilemiş.

Koyani eserlerinde işledikleriyle alakalı şu şekilde konuştu: "İstisnasız bütün küçük çocuklar bir kağıda bir şeyler karalamayı severler. Bazılarının çizdikleri daha belirgindir. İşte Cirokastra'da yaşadığımız zamanlarda ben de böyle bir çocuktum. Sonra Tiran'da Güzel Sanatlar Akademisi'nde eğitim aldım. Cirokastra içimde kaldı. Herkes Cirokastra'yı resmetmek ister. Çünkü orası büyülü bir şehirdir. İşte tuvallerde gördükleriniz de benim hatıralarım, çocukluğum ve anılarım."

Ressam Edi Koyani, Cirokastra'nın Osmanlı egemenliği döneminden bu yana değişimine de tablolarında dikkat çekiyor. Cirokastra'yı yakından görmek isteyen sanatseverler için sergi ay sonuna kadar Tiran Milli Tarih Müzesi'nde açık kalacak.

 

Gencer Tatar haber verdi

Güncelleme Tarihi: 21 Ekim 2015, 16:07
banner12
YORUM EKLE

banner19