Arap dünyası Osmanlı'yı bilmiyor (video)

Osmanlı dönemiyle ilgili çok sayıda araştırmaya imza atan bir tarihçi Abdülcelil Temimi. Türk Tarih Kurumu'nun onur üyeleri arasında olan Tunuslu tarihçi Temimi'nin ilgi alanı Osmanlı ve Kuzey Afrika ülkeleri..

Arap dünyası Osmanlı'yı bilmiyor (video)

Tunuslu tarihçi Abdülcelil Temimi, 1938'de Kayrevan'da doğdu. Üniversite eğitimi için Irak'a giden Tunuslu tarihçi, Bağdat Üniversitesi’ni bitirdikten sonra Fransa’nın yolunu tuttu. Fransa'da Osmanlı tarihçisi ve Türkolog Robert Mantran ile tanıştı. Mantran'ın yönlendirmesiyle Osmanlı İmparatorluğu üzerine çalışmalar yapmaya başladı. 1972'de "Osmanlı Döneminde Cezayir Eyaleti" adlı doktora tezini tamamlayan Temimi, bu süreçte Türkiye’ye geldi ve Türkçe öğrendi.

Abdülcelil Temimi, 1980’li yıllarda düzenlediği Osmanlı-Kuzey Afrika temalı uluslararası kongrelerle adından söz ettirdi. 1990'da halen yayınlanmaya devam eden Osmanlı Araştırmaları Dergisi’ni çıkarmaya başladı. Arap tarihçiler arasında Osmanlı arşivi ile tanışan ilk tarihçi olan Abdülcelil Temimi, Osmanlı ile alakalı araştırmalara başlayışını şu şekilde anlattı:

"Osmanlı ile alakalı çalışmalarımın tarihi oldukça eskiye dayanıyor. Çok önemli bir Osmanlı tarihçisi olan Robert Mantran, eski Türkçe’yi öğrenmemi ve bu sahada çalışmamı söylemişti. Ben de İstanbul’a giderek, 1966 yılında Arap tarihçiler arasında Osmanlı arşivi ile tanışan ilk tarihçi oldum ve ardından çalışmalarıma başladım. Bu dönemde, bilmediğim, hazine değerinde bilgiler öğrendim. Doktoramda da Osmanlı döneminde Cezayir eyaleti konusunu çalıştım. Ayrıca Halil Sahillioğlu, Halil İnalcık gibi önemli Türk tarihçilerle bir arada bulundum. Bu kişiler bana çalışma disiplini ve doğruluğu konusunda çok şey öğretti."

Tarihçi Abdülcelil Temimi, üniversiteden emekli olduktan sonra kendi adıyla anılan araştırma merkezini kurdu. 1995'de İstanbul Üniversitesi’nden doktora ünvanı alan Temimi, Türk Tarih Kurumu tarafından onur üyesi sıfatıyla ödüllendirildi.

Arap dünyası Osmanlı hakkında çok az bilgiye sahip

Arap dünyasının Osmanlı hakkında sahip olduğu bilginin yeterli olmadığını söyleyen Abdülcelil Temimi, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Araştırma merkezinde yaptığım çalışmalarım sırasında emin oldum ki Arap dünyası Osmanlı hakkında çok az bilgiye sahip. Üstelik bildikleri de yanlış. Bunu düzeltmek için çalışıyorum ve yayınladığım eserlerle bu konudaki eksiklikleri gidermeye gayret ediyorum. Bugüne kadar 34 uluslararası kongre düzenledim. Osmanlı'yı daha doğru tanımak amacıyla cemiyetimizin yayımladığı yüzlerce çalışma bulunuyor.

Sadece Osmanlı'da değil, Osmanlı sonrası cumhuriyet dönemi hakkında da çalışmalarım var. Kemalizm konusunda yazdığım eserler, alanındaki ilk kitaplar durumunda. Biz, Arap öğrencileri, Türkçe öğrenmeleri ve Osmanlı çalışmaları yapmaları konusunda destekliyoruz. Aynı şekilde Türklerin de Arapça öğrenerek bu sahada çalışmalar yapması gerekiyor. Böylece aramızda bir köprü kurulmuş olacak."

Türkiye’yi sık sık ziyaret eden Abdülcelil Temimi, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün davetlisi olarak Eylül ayında Türkiye’ye gelecek.

 Yusuf Sami Kamadan haber verdi

Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2014, 13:58
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26