Anadolu'daki Osmanlı çarşılarının en büyüğü (video)

Bursa'nın Tahtakale'si olarak adlandırılan tarihi çarşı ve hanlar bölgesi tarihte olduğu gibi bugün de ticaretin kalbi. Sayısız ticaret dalının hizmet verdiği bölge şehrin en hareketli yerlerinden biri..

Anadolu'daki Osmanlı çarşılarının en büyüğü (video)

 

Bursa fethedildiğinde Osmanlı'nın ihtişamına yakışır eserlerle donatıldı. Hanlar, hamamlar birer birer kurulurken, şehre bir de kapalı çarşı kazandırıldı. 14. ve 15. yüzyıllarda Emir Han, Koza Han ve Geyve Han aynı bölgede kendini gösterdi. İran’dan gelen ipek, Hindistan, Cidde ve Halep üzerinden gelen baharatlar buradan dağıtılmaya başladı. Zamanla çatıların birleştirilmesiyle çarşı ve hanlar ticaretin ve alışverişin kalbi oldu.

Kentin merkezindeki Ulu Cami'nin hemen arkasında kalan alan, tarihi çarşı ve hanlar bölgesi adıyla günümüze taşındı. Bursa'daki tarihi çarşı ve hanlar bölgesi 3 bin 500 fazla dükkâna ev sahipliği yapıyor. Bu oluşum Anadolu'daki Osmanlı çarşılarının en büyüğü olarak kabul ediliyor.

Osmanlı'nın kurulduğundan itibaren ticareti geliştirme açısından sosyal yaşantının en iyi görüldüğü bölge olarak nitelendirilen hanlar bölgesi, günümüzde 600 yıllık mazisiyle dikkat çekiyor. Yıllar içinde değerini hiç kaybetmeyen bölgede kuyumcuların yanı sıra yorgancılar ve ayakkabıcılar gibi çok çeşitli çarşılar da var.

850 bin metrekarelik bir alan üzerine kurulan hanlar bölgesinde, özel ihtisas alanları için ayrılmış farklı 15 adet han bulunuyor. Bugün kuruluş amacının dışında hizmet veren hanlarda, ipekçilikten tekstil ve gıda ürünlerine geniş bir yelpazede satışlar yapılıyor.

Hemen hemen her ticaret dalının hizmet verdiği bölgede, ipek ve ipekten yapılan ürünleri satan dükkanlara da rastlanıyor. Geçmişte alışverişin nabzının attığı çarşı ve etrafını saran hanlar tüm zenginliği ile Bursa'ya canlılık katıyor.

 Eda Sinem Bakioğlu haber verdi

Güncelleme Tarihi: 08 Nisan 2014, 10:51
banner12
YORUM EKLE

banner19

banner13