Anadolu'da bir mübadele kasabası: Sinasos (Video Haber)

Türkler ve Rumların yüzlerce yıl birarada yaşadığı Sinasos Köyü, Lozan anlaşmasından sonra mübadele kararıyla nüfus değişimine mecbur edilmişti.

Anadolu'da bir mübadele kasabası: Sinasos (Video Haber)

 

Nevşehir'de Ürgüp'e bağlı Sinasos Köyü, Anadolu'da mübadele yıllarına tanıklık eden köylerden biri. Köydeki evlerde hâlâ göç yolculuğu ile geride bırakılan hatıralar konuşuluyor. Sinasos, Türk ve Rumlar'ın asırlar boyunca bir arada yaşadığı, Lozan anlaşmasıyla 2 milyon insanın nüfus değişimine uğradığı göç ve ayrılıkların şahidi olan bir yer.

Mübadele yılları Sinasos’daki her eve ayrı bir hikâye bıraktı. Bir zamanlar göçün en hazin günlerinin yaşandığı köyde, her adım tarih sayfalarındaki hüznün izlerini taşıyor. Mübadele kararı alındıktan birkaç gün sonra halk, değerli eşyalarını, anılarını ve en önemlisi tarihlerini omuzlarına yükleyerek Yunanistan'dan ayrılmak mecburiyetinde kaldılar.

Köyde geçmişin acılarıyla dolu birçok ev var. Köy ahalisi "yerli ve yabancı turist" demeden kapılarını herkese açıyor. Köyün en eski sakini, Yunanistan'ın Kastorya ilçesinin Jerveni köyünden gelen Münevver Güller, "annemler çok şey anlatıyorlardı. Orada Türkler ve Rumlar çok iyi anlaşıyorlarmış. Mısır tarlalarımız varmış. Kızlar hep mısır toplamaya geliyorlarmış, çok samimilermiş" diyor.

Mübadele yıllarını unutamıyorlar

Mübadele kararı, Türkiye ile Yunanistan'ın ortak ev sahiplerini doğurmuş. Sinasos köylüleri, Yunanistan'dan bugün de kopmuş değil. Münevver Güller şöyle anlatıyor: "Geçen sene gidip kendi köyümüzü gördüm, dedelerimizin evlerini gördüm. Anlattıkları dere geçiyormuş köyün içinden, orayı da gördüm. Buradan giden 3-4 tane aile var. Rum aile onlar da ama 'aslında biz Türküz' diyorlar. Buradan oraya gittikleri için 'Yunanlı değil biz Türküz' diyorlar."

Dedelerinden mübadelenin en çok, zorlu yolculuk günlerini dinleyen Sinasoslu Haydar Amca da "80 sene oldu. Burada doğdum ben, burada yaşadım. Babalarımız Selanik'ten gelmişler. Çok zorluk çekmişler buraya alışıncaya kadar" dedi.

Köydeki her bir evde mübadele yıllarından kalma hatıralar konuşuluyor ve bütün sohbetler uzun göç yolculuğuna bağlanıyor.

 

 

Tuğçe Özerdem bildirdi

Yayın Tarihi: 17 Haziran 2013 Pazartesi 15:12 Güncelleme Tarihi: 17 Haziran 2013, 15:12
banner25
YORUM EKLE

banner26