Almanya'da 300 yıldır küçük bir Türkiye var (video)

Almanya'nın Kuzey Bavyera bölgesindeki İpthausen Köyü, içinde tek bir Türk yaşamamasına rağmen Küçük Türkiye Köyü olarak anılıyor.

Almanya'da 300 yıldır küçük bir Türkiye var (video)

 

Almanya'nın Kuzey Bavyera bölgesindeki İpthausen Köyü, Türkler'in ülkedeki 300 yıllık tarihine dair güçlü izler barındırıyor. Tek bir Türk'ün dahi yaşamadığı köye "Küçük Türkiye" deniyor. Köyün sakinleri 'Benim Küçük Türkiyem' şarkısını ezbere biliyorlar.

Köyün sakinleri tarafından benimsenen Türk kültürü dikkat çekiyor. Küçük Türkiye Köyü'nde yaşayan bir kadın şunları söylüyor: "Burası bir Türk mahallesi. Ailelerden ve nesilden nesile aktarılan anlatımlara göre, burada bulunan büyük bir alan Türk'e aitti. Bu Türk, alanları eşit biçimde taksim etti ve böylece burada Türkçe isimler oluştu. İsimlerin çoğu İstanbul ve etrafındaki bölgelerden alınmış. Köyde, Haliç, Marmara, Çanakkale gibi sokak isimleri var."

Kahvenin doğudan, Türkiye'den geldiğini biliyoruz

İpthausen Köyü'ne neden 'Küçük Türkiye' dendiği hakkında somut bir bilgi mevcut değil. Köyün simgelerinden olan Wallfahrt Kilisesinin tavanındaki yağlı boya resim hilalli sancaktan Türk bayrağına, sokak isimlerinden Türkiye'yi hatırlatan birçok objeye kadar Türk kültürünün izlerini yansıtıyor.

Köy meydanında bulunan ve 1754 yılında inşa edilen görkemli kilisedeki resimde ise Türkleri simgeleyen yeniçeri askerlerinin kurtarıcı pozisyonunda olduğu anlaşılıyor. Kilisenin duvarlarında asılı bulunan tablolardan birinde ise fincanda kahve taşıyan bir kadın resmi yine Türkler'e ait bir kültürü simgelerken, kilisenin sol duvarına bir minberin bulunması ise görenleri şaşırtıyor.

Köyün meclis üyesi ise şunları söylüyor: "Arkamızda 250 yıllık Wallfahrt Kilisesi bulunmakta. Bu tavan resimleri, dört yanı, dört yeryüzü parçasını göstermekte. Bu resimde tipik hilali ve sarıklı insanları görmekteyiz. Ayrıca özellikle buhar çıkaran bir kap taşıyan insan görüyoruz. Bu resim 250 yıl önce kahvenin Avrupa'ya geliş tarihine denk düşüyor. Kahvenin doğudan, Türkiye'den geldiğini biliyoruz. Bütün bu işaretlerden hareketle bu resimleri yapanın Türkiye ile ilişkili olması gerektiğini düşündük."

Tamamı Alman vatandaşlardan oluşan 250 haneli köyde Türk kültürü ve Türk adetleri yaşatılıyor olması, ziyaretçilerde büyük hayret uyandırıyor.

 

Hamza Türkyıldız haber verdi

Yayın Tarihi: 07 Aralık 2013 Cumartesi 11:40 Güncelleme Tarihi: 07 Aralık 2013, 11:40
banner25
YORUM EKLE

banner26