'Aksa Bana Emanet' sergisi düzenlendi (video)

Mescid-i Aksa'da yaşanan sorunlara dikkat çekmek için Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta “Aksa Bana Emanet” adıyla bir sergi düzenlendi.

'Aksa Bana Emanet' sergisi düzenlendi (video)

İslam ve Arap dünyasında Mescid-i Aksa'da yaşanan sorunlara dikkat çekmek için Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta “Aksa Bana Emanet” adıyla bir sergi düzenlendi.

Lübnan Diyanet'i ve İslami derneklerin ortaklaşa gerçekleştirdiği etkinlikte satılan ürünlerin geliri, onu korumak için Mescid-i Aksa'da kalan Filistinlilere gönderilecek.

Sergi sorumlusu Suhad Akili, sergi ile alakalı şunları söyledi: “Bu etkinlik, 'Aksa'ya paranla sahip çık' kampanyası çerçevesinde gerçekleştiriliyor. Kampanyanın amacı, onu korumak için Mescid-i Aksa'da kalan hadimleri desteklemek, Aksa davasını desteklemek ve Aksa'ya dönük İsrail ihlallerine dikkat çekmek. Amacımız, Aksa meselesini Arap ve İslam dünyasında hak ettiği öncelik sırasına koymak.”

Çocuklar “Aksa'nın Çilesi”ni tiyatroya taşıdı

Mescid-i Aksa meselesine dikkat çekmek ve İsrail ihlallerini vurgulamak için düzenlenen sergide Filistin'e özgü ürünlere yer verildi. Bunlar arasında geleneksel Filistin elbiseleri, kefiyeler, Filistin yemekleri, zeytinyağı, sabunlar ve el işleri vardı.

Bir sergi katılımcısı, sergiye katkısı hakkında şöyle konuştu: “Beni dernekten arayıp Mescid-i Aksa için düzenlenen bu etkinlikte yer almaya davet ettiler. Ben de katılmak istedim. Zira Mescid-i Aksa için en azından bunu yapmak elimden geliyor. Sabunları tercih ettim. Filistin, zeytin ağaçları ve zeytinyağından yapılan sabunları ile biliniyor. En azından Mescid-i Aksa için bunu yapabiliyorum.”

Etkinlikte, Filistin ve Mescid-i Aksa davasının yeni nesillere anlatılması amacıyla çocuklar tarafından bir de oyun sergilendi. “Aksa'nın Çilesi” adlı oyunda, Türkiye'nin verdiği desteğe atfen aralarında Türk bayraklı bir çocuğun da olduğu küçük oyuncular, Mescid-i Aksa'nın zincirlerini kırdı.

 

Hasan Esen haber verdi

Güncelleme Tarihi: 19 Ağustos 2015, 14:34
banner12
YORUM EKLE

banner19