Akif'in üç küçük akrabası Mehmet, Akif, Ersoy (video)

Milli mücadelenin kalem savaşçısı İstiklal Marşı şairi Mehmet Akif Ersoy'un akrabaları hala Kosova'nın İpek kentine bağlı Suşitsa köyünde yaşıyor. Akif’in akrabası Besim Mulay, torunlarına Mehmet, Akif, Ersoy isimlerini koymuş. Gülay Krasniç yazdı.

Akif'in üç küçük akrabası Mehmet, Akif, Ersoy (video)

 

 

Mehmet Akif Ersoy'un babası Tahir Efendi, İpek’in Suşitsa köyünde dünyaya geldi. Hayatının ileriki zamanlarında Tahir Efendi, Kosova'nın İpek kentindeki evinden göçerek İstanbul'a yerleşti ve bir daha da doğduğu topraklara dönemedi.

Suşitsa'da bugün Akif'in akrabaları Adem Mulay ve ailesi yaşıyor. 

İstiklal Marşı Şairi Mehmet Akif ile amca çocukları olan Adem Mulay’ı geçtiğimiz yıl ilk kez Mehmet Akif'in torunu Selma Argon ziyaret etmişti.

Akif’in akrabası olmak gurur verici

Dedesi Mehmet Akif'in kardeşi olan Adem Besim Mulay şöyle konuştu: "Mehmet Akif’le dedelerimiz kardeşti, yani bizler onların torunlarıyız. Akif’in babası, medrese eğitimi almak için Türkiye’ye gidiyor ve daha sonra orada çalışmaya başlıyor. Evliliğini de orada gerçekleştiriyor ve Mehmet Akif dünyaya geliyor.

Akif, babama her zaman, “Buraya gel, okursun,” demiş. Babam ise gitmeyi kabul etmemiş ve burada kalmış. Mehmet Akif, Türkiye’nin en tanınmış şairi. Onun akrabası olmaktan gurur duyuyorum. Benim evimde Akif'in ve babasının resimleri duruyor. Torunlarımın ismini de Akif, Mehmet ve Ersoy koyduk. Bizler bu ailenin bir ferdi olmaktan mutluluk duyuyoruz."

Panellerde Akif’in babasını anlatıyor

Adem Mulay’ın oğlu İsa Mulay, İpek’in yanı sıra Balkan ülkelerinin çoğunda, Mehmet Akif Ersoy konulu panellere katılarak Akif’le tanıştığını söyledi. İsa Mulay, Mehmet Akif Ersoy ile münasebetini şu cümlelerle anlattı:

“Akif'le ilk tanışmam, 1983 yılında oldu. Dedelerimden duymuştum ismini. Burada bir gazetede haberi yayınlanmıştı. Babama, ‘Bizim köyden birinin haberi çıktı; kim bu?’ diye sordum. Babam da onun bizim ailenin gururu olduğunu söyledi.

O gün bugündür ben de, elimden geldiğince, panellerde Akif'in ailemizdeki yerini ve babası Tahir Efendi'nin köyümüzdeki anılarını anlatmaya çalışıyorum. Mehmet Akif’in resmini evimizin baş kösesinde muhafaza ediyoruz. Mehmet Akif’in Türkiye’deki akrabalarıyla da görüşmek istiyoruz."

Memleketinde ve mezarı başında anıldı

Şair Mehmet Akif Ersoy’un babası Tahir Efendi'nin doğup büyüdüğü topraklarda Akif'in hatırası, akrabaları sayesinde yaşatılıyor. Akif doğum günü olan 20 Aralık'ta İpek'te, Yunus Emre Kültür Merkezleri desteği ile düzenlenen "Mehmet Akif, Ata Diyarında" paneli ile anılmıştı. 

Mehmet Akif Ersoy'un ölüm yıldönümü münasebetiyle düzenlenen bir diğer program da, İstiklal Şairi’nin mezarı başındaydı. İstiklal Şairi Mehmet Akif Ersoy,   vefatının 77. yılında İstanbul Edirnekapı Şehitliği'ndeki kabri başında anıldı.

Hem hüzünlü hem sevinçliyim

Anma törenine Mehmet Akif Ersoy'un torunu Selma Argon, İstanbul Vali Yardımcısı Harun Kaya, Kültürel ve Sosyal İşler Daire Başkanı Abdurrahman Şen ve Eyüp Belediye Başkanı İsmail Kavuncu katıldı. Törene katılan Mehmet Akif Ersoy'un torunu Selma Argon, "Hem hüzünlüyüm hem çok sevinçliyim. Dedemin hatırası için buraya toplanan bu kalabalığı görünce mutlu olmamak elde değil." dedi. 

Mehmet Akif Ersoy'un 77. ölüm yıldönümü için düzenlenen anma töreni, kabrine çelek bırakılmasıyla son buldu.

 

 

Gülay Krasniç yazdı

Güncelleme Tarihi: 31 Aralık 2013, 13:38
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13