Ak kalpak giyeni görsen Kırgız diye bil (video)

Kırgız geleneğinin en önemli sembollerinden biri ak kalpak. Kırgız erkeklerinin ulusal başlığı olan kalpak için her yıl Bişkek'te renkli kutlamalar düzenleniyor. Dün gerçekleştirilen Ak Kalpak günü de oldukça coşkuluydu.

Ak kalpak giyeni görsen Kırgız diye bil (video)

 

Kırgızlar, Geleneksel Ak Kalpak Günü’nü Bişkek Ala Too meydanında geleneksel ezgiler, danslar ve oyunlarla kutladı. Beyaz keçe üzerine geleneksel desenlerin işlendiği kalpaklar, Kırgızların en önemli simgelerinden biri sayılıyor.

Biçimiyle Ala Dağları temsil eden ak kalpak ulusal bir öneme sahip. Tarih boyunca Kırgız erkeklerinin vazgeçilmez aksesuarı olan kalpaklara bir kutsiyet de atfediliyor. Kırgızlar Kalpak kültürünü yaşatmak için her yıl çeşitli etkinlikler düzenliyor. Bu yılki etkinliklerin sloganı 'Gökyüzünde aydınlık görsen yıldız diye bil, ak kalpak giyeni görsen de Kırgız diye bil' oldu. Özellikle gençlerin katıldığı ak kalpak günü bir festivalden farksızdı.

Ak Kalpak günü Kırgızistan’da son 3 yılda bayram havasında kutlanıyor. Bu yıl yapılan kutlamalarda ise ilk kez yapılan Kara Corga dansı büyük ilgi çekti. Ak Kalpak Günü, gençlik ‘lider’ kulübü, ‘Kırgızistan Kıyalı’ toplumsal fonu ve ‘Ak Şumkar Kut’ gençlik birliği tarafından düzenlendi.

Kutlamalarda geleneksel oyunlar unutulmadı. Ak terek, kök terek, çaka çap, arkan tartış oynandı. Kırgızistan’ın önde gelen şarkıcıları ve müzik gruplarının sahne aldığı konserler de katılımcıları coşturdu. Ak Kalpak Günü, Ala Too meydanını dolduranların birlikte yaptığı dansla son buldu. Geleneksel oyunlar, müzikler ve kıyafetler kalpak bayramı kutlamalarındaydı.

 Uğur Özen haber verdi

Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2014, 09:23
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26