Ailemden hiç kimse doğduğu yerde ölmedi

Lübnan'da geçtiğimiz hafta gösterime giren Miras filmi konusuyla oldukça dikkat çekiyor. Son bir asırdaki olayları, savaşlarla değişen hayatları bir aile üzerinden anlatan filmin konusu aslında yönetmenin kendi yaşam öyküsü.

Ailemden hiç kimse doğduğu yerde ölmedi

 

"Miras" filmi, nesillerin tekrar tekrar yaşadığı savaşlardan kaçışının öyküsü. Film, Lübnan sinemasının önemli isimlerinden Philippe Araktenci'nin kendi hikâyesi aslında.

Lübnan, Türkiye ve Fransa'da yapılan çekimlerin yanı sıra, filmde, arşiv görüntüler ve aileye ait fotoğraflar da kullanılıyor. Nesillere miras kalan kaçış, Araktenci'nin babaannesinin 1. Dünya Savaşı sonrası Mersin'den ayrılmasıyla başlıyor. Anne ve babasının Lübnan iç savaşı; kendi ve çocuklarının da 2006 İsrail-Hizbullah savaşı sırasında ülkeyi terk etmeleriyle sürüyor. Film bu yönüyle son bir asra da ayna oluyor.

Filmin yönetmeni Philip Araktenci filmi hakkında şunları ifade etti: "Film Lübnan'ın 100 yıllık tarihi. 1913'de başlayıp 2013'te bitiyor. Kendi ailemin hikâyelerini temel aldım. Bir gün şunun farkına vardım: Ailemden hiç kimse doğdukları yerde ölmemişti. Hepsi en az bir kez ülkeden kaçmıştı. Ben de kendime 'Onların hikâyesini anlat. Bunu yaparken de bölgenin hikâyesini de anlat' dedim. Film böyle çıktı ortaya."

Filmin yönetmeni, dikkat çeken Miras filmiyle çocuklarına unutulan, yok sayılan Lübnan iç savaşını da anlatmak istemiş. Böylece, yıllardır taşınan ağırlıkların da artık atılmasını hedeflemiş.

Sinemanın işi halkın aynası olmak

Philip Araktenci konuşmasını şu şekilde sürdürdü: "Bence olanlara dair tam bir inkâr içindeyiz. Geçmiş hakkında konuşmak istemiyoruz. Çünkü geriye bakmaktan korkuyoruz. Çünkü geçmiş bizim için çok zor, bizi yaralayan hikâyelerle dolu. Yapmak istediğim şey ise, geçmişi çocuklara anlatarak, onların geçmişi yanlarında taşımalarının önüne geçmekti. İşte bu yüzden adı Miras. Amacım çocuklarıma nelerden geçerek bugünlere geldiğimizi göstermekti. Dolayısıyla onlara bu savaşları tekrarlamamak ya da tekrarlamak seçeneğini sumaktı. Tekrarlasalar bile en azından bu onların kendi kararı olacaktır."

Filmde savaşlardan kaçışların yanı sıra dikkat çeken bir diğer nokta da Lübnan kimliği vurgusu. Bu kaçışların neticesinde, gittikleri ülkelerde kimliklerini kaybeden aile bireyleri, aslında bu yönüyle de ülkenin bir başka yüzünü gösteriyor.

Bütün filmlerinde Lübnan kimliğine değindiğini ifade eden filmin yönetmeni Araktenci; "Bence sanatçıların işi halkın kendini bulmasını ve görmesini sağlamak. Sinemanın işi de halkın aynası olmak. Her seferinde vatandaş kendini filmde gördüğünde daha açık görüşlü olacak ve ufukları açılacaktır" dedi.

Geçen hafta Lübnan'da gösterime giren film, Fransa ve İtalya'da da sinemaseverle buluştu. Film, Dubai Film Festivali'nden de ödülle döndü.

 Hasan Esen haber verdi

Güncelleme Tarihi: 16 Nisan 2014, 13:27

Eslem Nilay Bozdemir

banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26