Aile kurumunu geliştiren politikalar uygulanmalı

Türkiye Aile Platformu'nun 3. Genel Meclis toplantısı Üsküdar’da gerçekleştirildi. Etkinlik kapsamında “Modern dünyada aileyi tehdit eden sorunlara genel bir bakış” adıyla panel de düzenlendi

Aile kurumunu geliştiren politikalar uygulanmalı

Türkiye Aile Platformu, III. Genel Meclis Toplantısı’nı Üsküdar Boğaziçi Kültür Merkezi’nde yapılan programla gerçekleştirdi. Programa, Türkiye’nin farklı illerinden aile ve aile bireylerine yönelik çalışmalar yürüten çeşitli sivil toplum kuruluşları da katıldı.

Toplantı, İstanbul Kadın ve Kadın Kuruluşları Derneği, Hanımlar Eğitim ve Kültür Vakfı ve Özlenen Çocuk Derneği’nin ev sahipliğinde gerçekleşti. Programda, “modern dünyada aileyi tehdit eden sorunlara genel bir bakış” başlıklı bir de panel düzenlendi.

İstanbul Ticaret Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ayşen Gürcan, SEKAM Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Burhanettin Can, Yalova Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Fethi Güngör’ün konuşmacı olarak katıldığı panel, Ayşe Serap Şahiner’in moderatörlüğünde yapıldı. Panelde “Türk aile yapısı ve temel sorunları”, “aile ve gençlik”, “İslam’da aile” gibi çeşitli başlıklardaki konulara değinildi.

Aileyi ayakta tutan değerlerin geliştirilmesine dönük politikalar tercih edilmeli

Panelin konuşmacılarından Prof. Dr. Burhanettin Can, aile kurumu ile ilgili şunları söyledi: "İnsan beyninde iki farklı özellik var. Sağ beyin bloğu ve sol beyin bloğu. Sağ beyin bloğu duygusal zekâ, sol beyin bloğu ise sayısal zeka ağırlıklı olarak gelişmiş. Çapraz bağları da her iki tarafı daha sonra zamanla kuvvetlendirmek için yerleştirilmiş bağlar olarak ifade eder, bilim adamları, psikiyatrlar. Bu noktada kadınlarda duygusal zekâ gelişmiş, erkeklerde ise sayısal zekâ gelişmiş. Dolayısıyla evlilikle birlikte meydana gelen bütünleşmeyi duygusal zekâ ile sayısal zekânın bütünleşmesi olarak algılamak gerekir."

Panelde mevcut aile yapısında yaşanan problemlere de çözümler getirilmeye çalışıldı. Prof. Can, konuyla ilgili şu görüşleri dile getirdi: “Kendi kültür ve medeniyet kodlarımıza uygun bir aile yapısı inşa edilmesi lazım. Ve sistemin ona göre entegre edilmesi lazım. Aile merkezli bir medeniyet inşa etme noktasında bir yönelme meydana getirmemiz lazım.”

Doç. Dr. Fethi Güngör de, “Geliştirilecek bütün politikaların mutlaka ailenin birliğini, beraberliğini, bütünlüğünü korumaya yönelik olması ve sadece aile üyelerinin birinin diğerleri aleyhine güçlendirilmesi değil topyekûn ailenin güçlendirilmesi gerekir. Aile içindeki sevgi, şefkat merhamet gibi, güven gibi çok kıymetli değerlerin daha güvenli şekilde bir arada geliştirilmesine yönelik politikalar tercih edilmelidir. Yoksa üyelerden birini hedefleyen politikalar genellikle olumsuz konular doğurmaktadır.”

 

Yusuf Sami Kamadan haber verdi

Güncelleme Tarihi: 20 Mayıs 2015, 10:20
banner12
YORUM EKLE

banner19