Aida Begic: 'Bırakma Beni' Filmi Arkadaşlık, Sevgi ve Umut Üzerine

''Bizim için çok duygu yüklüydü çünkü bu çocuklara bakarken kendimizi aynada görüyor gibiydik. Her savaş, her duygu aynı aslında. İnsanlar kültür olarak ne kadar farklı olsa da aynı şekilde seviyor, aynı şekilde acı çekiyor.'' Aida Begic, 'Bırakma Beni' filmine dair Ayşe Sonuşen'in sorularını cevapladı.

Aida Begic: 'Bırakma Beni' Filmi Arkadaşlık, Sevgi ve Umut Üzerine

Yönettiği filmlerle dünyada büyük ilgi uyandıran Cannes ödüllü Bosnalı yönetmen Aida Begic, Türkiye’deki Suriyeli yetim çocukların hayatını beyazperdeye taşıdı. Suriye’deki iç çatışmalar sonucu ortaya çıkan mülteci krizinin sonuçlarından esinlenilerek yazıp yönettiği “Bırakma Beni” filmi Antalya Film Festivali’nde ilk kez seyirciyle buluşmuştu.

Aida Begic, Bırakma Beni filmine dair şunları söylüyor: "Temel olarak film kulağa depresif, üzücü ya da gri bir film gibi gelse de aslında bu film arkadaşlık, sevgi ve umut üzerine. Bahsettiğimiz çocuklar, mülteci ve yetimler, tabii ki bir çocuğun kendini bulacağı en iyi şartlara sahip değiller. Ama burada göstermek istediğimiz portrede durum ne kadar zor da olsa her zaman mutlaka bir çıkış yolu vardır."

Bosna savaşı sırasında edindiği tecrübeler de bu filmi çekerken Aida Begic'i etkilemiş: “Bizim için çok duygu yüklüydü çünkü bu çocuklara bakarken kendimizi aynada görüyor gibiydik. Her savaş, her duygu aynı aslında. İnsanlar kültür olarak ne kadar farklı olsa da aynı şekilde seviyor, aynı şekilde acı çekiyor. Bu anlamda bu çocuklarla bizim Bosna’daki halimiz arasında birçok bağ bulduk. Ve her savaşta en çok yara alanlar masum olanlar yani kadınlar ve çocuklar oluyor. Bence suçlu olduğu için vurulan çocuk olamaz. Bu bağlamda da çok güçlü savaş karşıtı bir mesaj veriyor film. Savaşı yaşamış biri olarak bunu biliyorum.

7 yıldır bitmiyor Suriye’deki dram. Akın akın mülteciler her yere gidiyor ve Türkiye 3 milyondan fazla kişiye kapılarını açtı. Bu çok cömertçe ama diğer yandan o çocukların da farklı bir psikolojileri oluyor. Suriyeli çocukların durumlarını bu film daha çok ön plana çıkartsın diye umuyoruz.”

Bir çocuğun vücudunda kalmış yetişkin gibiydiler

Aida Begiç savaşın ağır izlerini üzerlerinde taşıyan çocuklarla kurduğu empatiyi arttırmak adına bölgede ön çalışmalar da yaptığını belirtiyor: “Çocukların gözleri açlık ve acı gördü. Kuşatma, tehlikelerden kaçma gördü; babalarının ölümünü, annelerinin savaştan kaçmalarını gördü. Burada bunu anlamak önemliydi. Bu yüzden Şanlıurfa ve Gaziantep’te yüzlerce çocukla çalışma yaptık. 50-60’ını seçip filme hazırlamaya çalıştık. Test çekimleri yaptık çünkü çocukların bu filmi başarabileceğine emin olmam gerekiyordu.”

Beni Bırakma filmi gerçek oyuncuların yer aldığı gerçek bir hikayeyi anlatıyor. Hal böyle olunca savaş tanığı olan çocukların psikolojileri de çekimlerle birlikte tekrar şekillendi: “Savaş zamanı kimse çocukların halet-i ruhiyelerini umursamaz. Ancak biz bu filmdeki oyunculuk atölyesiyle birlikte onlara biraz neşe katmak istedik. Onlardan acı hikayelerini bir kaç saatliğine unutmalarını istedik ve doğaçlama çalışmalar yaptırdık, film yapma sürecini anlattık, motivasyon sağladık. Yine de gözlerinde hep hüznü görüyorsunuz. Nerdeyse bir çocuğun vücudunda kalmış yetişkin gibiydiler.”

Bosnalı ünlü yönetmene son olarak “Beni Bırakma” filminin mültecilere karşı duyarlılığı nasıl etkileyeceğini soruyoruz: “İnsanlarla aramızda daha çok köprü kurmalıyız, bu köprüleri yıkmamalıyız. Aramızda daha çok kapı açmalıyız zira dünyanın yarısının kaos ortamı içinde olduğunu düşünürsek insanlıktan bahsetmek çok önemli. Ve bir sinema filmi buna olumlu destek olursa ben buna çok mutlu olurum.”

 

Röportaj: Ayşe Sonuşen

Yayın Tarihi: 23 Kasım 2017 Perşembe 16:24 Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2017, 16:24
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
mahmut
mahmut - 5 yıl Önce

Böyle haberlerin çıkması doğrusunu Sevindirici ama biraz eksik gibi Beşir Derneği'nin bunca katkısı varken genelde baktığımız haberlerin tümünde maalesef ismin geçmiyor sadece yönetmen değil de bunu da gözardı edilmeden haber yapılması daha doğru olur diye düşünüyorum Selam ve dua ile

banner19

banner26