Ahıskalıların geri dönüş belgeseli (video)

Anavatanları Ahıska’dan koparılarak Orta Asya’ya sürgüne gönderilen Ahıska Türklerinden bir bölümü 69 yıl sonra Ahıska'ya adım attı. Düzenlenen bu ziyareti gazeteci Nezir Aliyev bir belgesele dönüştürdü.

Ahıskalıların geri dönüş belgeseli (video)

 

69 yıl önce anavatanları Ahıska’dan zorla koparıldı ve Orta Asya’ya sürgüne gönderildi Ahıska Türkleri. Çocuk yaşlardaki bu zorunlu yolculuk ve onlarca yıl sonra eve dönüş hikâyesi, Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te 'Ahıska'ya ilk Adım Belgeseli'ne konu oldu.

Türkiye Cumhuriyeti Bişkek ve Tiflis Büyükelçilikleri, TİKA Bişkek ve Tiflis Koordinatörlükleri ile Bişkek Halklar Asamblesi, sürgün edilen Ahıska Türkleri için Ahıska'ya bir ziyaret düzenledi.

69 yıl önce topraklarından ayrılanlar, anavatanlarına bu ortak çalışma sayesinde adım attı. Geziye katılan Ahıskalı Türk gazeteci Nezir Aliyev de bu tarihi yolculuğu bir belgesele dönüştürdü.

Anadolu Ajansı Kırgızistan muhabiri Nezir Aliyev, çektiği belgesel hakkında şöyle konuştu: "Bu proje Ahıska'da 69 yıl önce doğmuş dedelerimizi bugün oraya götürüp onlara orayı son kez göstermek için. Projeye ben de katıldım ve projede Ahıska gezisi kapsamında ben bütün gezip gördüklerimi dedelerle birlikte gezip dolaştığım köylerde onların anılarını izlenimlerini belgeleyerek güzel bir film hazırladım."

Duygusal anların beyazperdeyle buluştuğu belgeselin ilk gösterimi Türkiye Cumhuriyeti Bişkek Büyükelçiliği’nde gerçekleştirildi. 70 dakikalık belgesel film, Kırgızistan’da yaşayan Ahıska Türklerinin Gürcistan’ın Ahıska bölgesine yaptığı ziyaretin tüm ayrıntılarını gözler önüne serdi.

Kimi yıllar sonra döndüğü vatanında çocukluk arkadaşıyla, kimi aile dostuyla karşılaştı. Kavuşmalar ve kucaklaşmalar yaşandı. Yolculuğun her anında hem hüzün hem mutluluk hâkimdi. 70’li yaşları geride bırakan 24 Ahıska Türkü'nün yolculuk sırasında yaşadıkları, Ahıska'ya attıkları ilk adım, belgeseli izleyenleri oldukça duygulandırdı.

 

 

Uğur Özen haber verdi

Güncelleme Tarihi: 12 Nisan 2014, 12:03
banner12
YORUM EKLE

banner19

banner13