Adını kurşundan yapılan damdan alıyor (Video Haber)

Yunus Emre Kültür Merkezi, geçtiğimiz yıl Türkiye’ye devri konusunda protokol imzalanan Üsküp’teki tarihî Kurşunlu Han'a taşınacak.

Adını kurşundan yapılan damdan alıyor (Video Haber)

 

Üsküp’teki Kurşunlu Han, Türkiye ve Makedonya kültür bakanlıkları arasında geçtiğimiz yıl Aralık ayında imzalanan protokol gereği Türkiye'ye devrediliyor. Yasal süreç tamamlandığında Üsküp Yunus Emre Türk Kültür Merkezi’nin, Osmanlı Türk mimarisinin seçkin örneklerinden olan Kurşunlu Han’a taşınması planlanıyor.

Yaklaşık 6 asır Osmanlı idaresi altında kalan Makedonya, Türk İslam kültüründen önemli izler taşıyor. Özellikle başkent Üsküp çok sayıda Osmanlı mirası tarihi eseri barındırıyor. Hanlar, hamamlar, camilerin bir kısmı bugün farklı amaçlar için kullanılsa da Makedonya, Balkanlarda Osmanlı eserlerinin en iyi korunduğu ülke konumunda.

Kurşunlu Han, Üsküp’teki Osmanlı-Türk mimarı eserlerinin en güzel örneklerinden biri. Şehirdeki diğer hanlar gibi Türk Çarşısı içinde yer alan Kurşunlu Han’ın inşası 16. yüzyıl ortalarına tarihleniyor.

Adını kurşundan yapılan damdan alıyor

Muslihüddin Abdul Gani tarafından yaptırılan hanın, adını, kurşundan yapılmış damından aldığı düşünülüyor. Vardar Nehri’nin sol kıyısında, 2800 metrekarelik alanda konumlanan hanın ana giriş kapısı güneye, yanı Türk çarşısına bakıyor. Kurşunlu Han, iç ve dış mimarisi açısından diğer kervansaraylarla birçok ortak özelliklere sahip.

Dekoratif duvarları, kare sütunları ve kurşunla kaplı piramit şeklindeki kubbeleri ile han, Üsküp’te zamana meydan okumaya devam ediyor. Doğu mimarisine uygun olarak inşa edilen hanın alt katında yüz hayvanlık kapasiteye sahip ahırlar yer alıyor. Üst katında ise konaklama ve malların depolanması için 32 oda, bahçesinde de bir şadırvan mevcut Kurşunlu Han, 18. yüzyılın sonuna kadar imar amacına uygun olarak kullanıldı.

Daha sonra bir dönem Makedon isyancıların tutulduğu bir hapishane olarak hizmet verdi. vaktiyle üçlü bir kompleks halinde olan hanın çevresinde Kazancılar Camii ve Gülçınar Hamamı bulunuyordu. Bugün sadece hamamın tek bir duvarı ayakta.

Kurşunlu Han, bugün ülkenin en büyük müzesi konumundaki Makedonya Müzesi’nin bir bölümüne de ev sahipliği yapıyor. Bu kapsamda müzenin içinde yer alan, M.Ö. 1. yüzyıldan M.S. 4. yüzyıla kadar farklı dönemlere ait 130 taş heykel, Kurşunlu Han’da sergileniyor.

Türkiye Kurşunlu Han’ı seçti

Türkiye ve Makedonya kültür bakanlıkları arasında 2006 yılında imzalanan protokol gereği, karşılıklı kültür merkezlerinin açılması karara bağlanmıştı. Makedonya’ya İstanbul Taksim’de bir mekân tahsis edilirken, Üsküp’teki Türk kültür merkezine mekân olarak, 16.yy Osmanlı mirası olan Kurşunlu Han seçildi.

Kurşunlu Han’ın Türkiye’ye devrine ilişkin çalışmalar da hız kazandı. Söz konusu anlaşma yakında Makedonya meclisinde oylamaya sunulacak. Resmi kararın ardından Üsküp Yunus Emre Türk Kültür Merkezi’nin, yeni mekânı olan tarihi Kurşunlu Han’a taşınması öngörülüyor.

 

 

Esra Hasip haber verdi

Güncelleme Tarihi: 21 Ekim 2013, 14:26
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13