'Adım Asker, bana pes etmek yakışmaz' (video)

Azerbaycanlı Asker Mamedov, Rusya Federasyonu adına Avrupa'nın farklı şehirlerinde sergiler açan bir ressam. Tablolarına Türkiye dahil, dünyanın bir çok yerinden renkler yansıyor. 70 yaşındaki Mamedov'un bir de büyük hayali var.

'Adım Asker, bana pes etmek yakışmaz' (video)

Son iki yüzyıldır Kafkaslar'dan Rusya'ya gelen sanatçılar, Rus halkının gönlüne kendi kültürlerinden esintiler sunuyor. Rusya Federasyonu adına Avrupa'nın farklı şehirlerinde sergiler açan ressam Asker Mamedov da kopup geldiği Azerbaycan'ı unutamıyor.

Mamedov'un Moskova Sanatçılar Evi'ndeki sergisinde Türkiye dahil dünyanın bir çok yerinden renkler bulunuyor. Sergilenenler arasındaysa "Ağdam'ın Son Gecesi" ve "Karabağ Atları" adını taşıyan tablolar dikkat çekiyor.

Rusya Ressamlar Akademisi üyesi olan Asker Mamedov, sanat onur madalyası sahibi. Karabağ'da dünyaya gelen Mamedov, sanat eğitimini Azerbaycan'da aldıktan sonra bir çok farklı ülkede bulunmuş. Sinema dünyasına da uzun süre animasyon yönetmeni olarak emek vermiş.

150 resmi, günlükleri ve fotoğrafları o yangında kül oldu

On yıl önce İzmailovo'da açtığı sergide çıkan yangın, sanatçının 150 resminin yanı sıra günlüklerini ve fotoğraflarını kül etmiş. Bütün bunlara rağmen pes etmeyen sanatçı "Adım Asker, bana yılmak yakışmaz" diyerek yola devam etmiş. 70 yaşındaki Mamedov'un en büyük dileği bir çok Avrupa şehrinde açtığı resim sergilerini Türkiye ve Azerbaycan'a da taşımak.

Mamedov'un sergisinde yağlıboya çalışmalarının yanı sıra karakalem çalışmaları da yer alıyor. Eserlerinde Rusya'daki Müslüman dünyasına ait semboller de sık kullanılıyor. Büyük şehirlerdeki Müslümanların yaşamı ve özgürlük teması Mamedov'un eserlerinde öne çıkıyor.

Uzun bir aradan sonra Sanatçılar Evi'nde geniş bir alanın resimseverlere ayrılmasıyla açılan sergi, Ekim ayının ortasına kadar sanatseverleri bekliyor. Müslüman sanatçıların başkent merkezli çalışmalarına son dönemlerde ağırlık verdiğine dikkat çeken eleştirmenler, Moskova Belediyesi'nin de etkinliklerde farklı renklere daha fazla yer verdiğinin altını çiziyor.

 

Barış Mutlu haber verdi

YORUM EKLE