Abdülhamid Han'ın fotoğraflarında eğitim (video)

Sultan 2. Abdülhamid Han'ın koleksiyonundan seçilen 135 fotoğraf, 'Osmanlı'da Eğitim' adlı sergiyle Priştine'ye taşındı. Dönemin eğitim hayatına dair ipuçları veren fotoğraflar öğrencilerin ilgisiyle karşılaştı.

Abdülhamid Han'ın fotoğraflarında eğitim (video)

Kosova'nın başkenti Priştine'de "Osmanlı'da Eğitim" adlı özel bir sergi açıldı. Yunus Emre Enstitüsü Priştine Türk Kültür Merkezi'nde hayata geçirilen sergide 34.üncü Osmanlı padişahı II. Abdülhamid Han'ın albümünde yer alan 135 fotoğraf yer aldı.

Sultan II. Abdülhamid Han'ın zengin fotoğraf koleksiyonundan bir kısmının görülmesini sağlayan sergi, ayrıca dönemin okul türleri ile farklı okullarda okuyan öğrencilerin giyim kuşamları hakkında fikir veriyor.

Açıldığı günden bu yana büyük ses getiren sergi, özellikle Kosovalı öğrenciler tarafından büyük ilgi görüyor. Sergiye katılan bir öğrenci hissiyatını şu ifadelerle anlattı: "Bu sergide gezmek gerçekten benim için çok önemli. Ömrümde belki de bir daha göremeyeceğim kareler sergileniyor. Osmanlı dönemindeki eğitimi, eğitim sistemini, kıyafetleri, tam olarak yansıtıyor. O dönemde yaşayan bu önemli şahsiyetleri fotoğraflarda da olsa tanımak benim için mutluluk verici."

Osmanlı'da eğitim tarihine siyah beyaz fotoğraflardan tanıklık etmek isteyen sanatseverler için sergi, 5 Kasım'a kadar açık kalacak.

 

Gülay Krasniç haber verdi

Güncelleme Tarihi: 30 Ekim 2015, 15:37
YORUM EKLE

banner19