Abdülhamid Han Prizren'de anıldı

Sultan Abdulhamid Han'ın hayatı ve mefkûresi, Prizren'de düzenlenen konferansta anlatıldı.

Abdülhamid Han Prizren'de anıldı

 

Balkanlar'dan Ortadoğu'ya geniş bir coğrafyada insanlığın sevgisini kazanan Abdulhamid Han'ın hayatı ve fikirleri tartışılmaya devam ediyor. Prizren Yunus Emre kültür merkezinin desteği ile düzenlenen "Dedem Abdülhamid Han" konferansına Abdulhamid Han'ın torunu Kayhan Osmanoğulları katıldı. Sultan'ın hayatının ve fikirlerinin konu alındığı konferansa ilgi büyüktü.

Kayhan Osmanoğulları "100 yıl sonra Osmanoğlu ailesinden biri Balkanlar'a ayak basmış oldu. Prizrenli kardeşlerimiz gibi biz de heyecanlıyız. Dedem Abdulhamid Han ile alakalı bir konferan için davet edildim. Hem dedem Abdulhamid Han, hem de Osmanoğulları ailesi hakkında burada bir konuşma yapacağım. İnşallah iyi olacak" dedi.

Katılımın oldukça yüksek olduğu konferans, Prizren Yunus Emre Türk Kültür Merkezi müdürü Muharrem Rahte'nin açılış konuşmasıyla başladı. Konferansta Abdülhamid Han’ın 4. kuşaktan torunu Kayhan Osmanogulları ve tarihçi Faruk Atasoy dinleyicilerin sorularını cevapladılar. Kayhan Osmanoğulları, Abdülhamid Han'a düşmanlık edenlerin hepsinin akıbetinin acıklı olduğunu ve bir çoğunun da yaptıklarından pişman olduğunu hatırlattı.

 

Gülay Krasniç haber verdi

Güncelleme Tarihi: 30 Eylül 2013, 15:51
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13