ABD, Müslüman bayramlarını tanımadı (video)

Müslümanların dini günlerinin, ABD’deki okullarda tatil sayılması için başlatılan kampanyada yeterli imza toplanamadı. Sivil toplum kuruluşları yeni imza kampanyaları başlattı. Hamza Türkyılmaz yazdı.

ABD, Müslüman bayramlarını tanımadı (video)

 

 

Amerika'da yaşayan Müslümanların dini günlerinin resmi tatil sayılması için, Beyaz Saray'ın resmi internet sitesinde 17 Aralık'ta başlatılan kampanya sona erdi.

Başkan Barack Obama'yı bu dilekçeyi desteklemeye ve toplumun kapsayıcılığını geliştirmeye çağırıyoruz

Kampanya ile ülke çapındaki Müslümanların dini günlerinin ülke çapında tanınması ve okullarda resmi tatil olması talep ediliyordu. Ancak bir ay süren oylamada toplanması gereken 100 bin imza sayısına ulaşılamadı.

Müslümanların tatil günlerinin ülke çapında resmen tanınmasının talep edildiği dilekçede "Amerika Birleşik Devletleri'nde Müslümanların artan nüfusu ile Müslümanların tatil günlerinin de ülke çapında okullar tarafından tanınmasının zamanının geldiğine inanıyoruz. Ne yazık ki birçok Müslüman aile, çocuklarının eğitimi ve kendi dini yükümlülükleri arasında seçim yapmak zorunda kalıyor. Müslüman okul çocukları ve çalışanları da, okullardaki diğer inançların takipçilerine tanınan aynı haklardan yararlanmayı hak ediyor. Başkan Barack Obama'yı bu dilekçeyi desteklemeye ve toplumun kapsayıcılığını geliştirmeye çağırıyoruz." ifadelerine yer verilmişti.

Yeni kampanyalar başlatıldı

Söz konusu dilekçenin, Türk-Amerikan toplumu ve sivil toplum kuruluşlarının sosyal medyadaki çağrısına rağmen yeterli destek bulamaması üzerine, aynı doğrultuda yeni imza kampanyaları başlatıldı.

ABD’de isteyen herkes, Beyaz Saray'ın resmi sayfasında yer alan dilekçe bölümünden, gündeme getirmek istediği herhangi bir konu hakkında imza kampanyası başlatabiliyor.

Kampanyanın kapanmasının ardından gerekli imza toplanırsa, Beyaz Saray yetkilileri siteden resmi bir cevap yayınlıyor. Kimi dilekçelere ABD Başkanı bizzat cevap verebiliyor.

 

 

Hamza Türkyılmaz yazdı

Yayın Tarihi: 21 Ocak 2014 Salı 11:49 Güncelleme Tarihi: 21 Ocak 2014, 11:49
banner25
YORUM EKLE

banner26