A. Sacit Açıkgözoğlu ve Talebelerinden Sergi (video)

İstanbul Klasik Sanatlar Merkezi, 10 Sergi 10 Seminer ismiyle bir proje hayata geçirdi. Projeye konu olanlardan biri de ebru sanatıydı. Ebru sanatçısı Ahmet Sacit Açıkgözoğlu ve öğrencilerinin imzasını taşıyan eserler, proje kapsamında sanatseverlerin karşısına çıktı.

A. Sacit Açıkgözoğlu ve Talebelerinden Sergi (video)

Kadim İslam sanatlarından hat ve ebru, İstanbul Klasik Sanatlar Merkezi'nde aynı levhalarda buluştu. İstanbul Klasik Sanatlar Merkezi tarafından düzenlenen ''10 Sergi 10 Seminer'' projesi, bu ay ebru sanatçısı Ahmet Sacit Açıkgözoğlu'nu ağırladı.

"Düzgünman Mektebi'nde Aşk" konulu seminerin ardından Açıkgözoğlu ve öğrencilerinin hazırladığı akkâse ebru örnekleri sergilendi. Ahmet Sacit Açıkgözoğlu sergi ile ilgili şu ifadeleri kullandı: “Atölye olarak ehemmiyet verdiğimiz şeylerin arasında eser sayısı da var. Düzenlediğimiz sergilerde eser sayısında hassasiyet gösteriyoruz. Sayıların da medeniyetimizi temsil eden rakamlar olmasına gayret ediyoruz. Mesela bu sergide 33 adet eserimizi sergiliyoruz.”

Sümbül Efendi ebrîhanesinde nakşedilen eserlerde, ebru sanatının inceliklerini farklı yönleriyle görmek mümkün. Sergide yer alan eserlerin her biri aynı zamanda bir özelliğe sahip. Eserlerde ortaya çıkan ebru desenleri, battal ebru, çiçekli ebru, hatip ebru gibi klasik isimler yerine İslam medeniyetini temsil eden özel isimler taşıyor.

10 Sergi 10 Seminer programı, farklı isimlerle İslam medeniyetinin güzide sanat dallarını günümüze taşımaya devam edecek.

 

Arzu Hilal Aslanoğlu

 

 

Yayın Tarihi: 25 Nisan 2016 Pazartesi 11:43 Güncelleme Tarihi: 25 Nisan 2016, 11:43
banner25
YORUM EKLE

banner26