9. Beyoğlu Sahaf Festivali kapılarını açtı (video)

Beyoğlu Sahaf Festivali 9. kez kapılarını açtı. 76 standda farklı şehirlerden gelen 91 sahafı buluşturan festivalde bu yıl bir ilk de yaşandı.

9. Beyoğlu Sahaf Festivali kapılarını açtı (video)

Ziyaretçileri eski kitapların dünyasında soluksuz bir yolculuğa davet eden Beyoğlu Sahaf Festivali 9. kez kapılarını açtı. Festival bu yıl Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Kültür Kenti Vakfı ve Beyoğlu Belediyesi'nin işbirliğiyle hayata geçirildi. Festivalin açılına Kültür ve Turizm Bakanı Yalçın Topçu da katıldı.

Kültür ve Turizm Bakanı Topçu festivalin açılışında şu ifadeleri kullandı: “Sahaflar, kültür hayatımızın çok önemli bir işlevini yerine getiren emekçiler. Bunlar, kültür emekçileridir. Köprü vazifesi ve bekçilik görevi yapıyorlar. Emeklerinin karşılığı için de yaygınlaşmaları lazım.”

Yoğun ilgi gören festival 76 standda farklı kentlerden gelen 91 sahafı buluşturdu. Asırlık kitaplar, tarihe tanıklık dergiler, geçmişe ait kartpostallar, fotoğraflar ve özel gravürler hepsi 9. Beyoğlu Sahaf Festivali için bir bir standlardaki yerini aldı.

Sahaf Festivali kitap tutkunlarının yanı sıra koleksiyonerleri de memnun etti. Eski plaklar, siyah beyaz fotoğraflar, hat tabloları ve yazma eserler meraklısıyla buluştu. Kitap tutkunlarıysa festivalde aradıklarını bulmanın heyecanını yaşadı.

Festivalde bu yıl bir ilk de yaşandı. Romanya ve Yunanistan'dan gelen sahaflar da birer standla festivalde yer aldı. Sahaf dükkanlarının kokusunu Tepebaşı'na taşıyan ve her yıl heyecanla beklenen 9. Beyoğlu Sahaf Festivali 11 Ekim'e kadar açık olacak.

 

Ayşe Sonuşen haber verdi

YORUM EKLE