8500 yıllık bir tarih ve kültür beşiği Bursa (video)

Bir yanda yüzyıllar öncesinden kalan camiler, medreseler, türbeler, diğer yanda Avrupa kimliği kazanan modern bir kent. Tarih, kültür ve turizmin buluştuğu Bursa; Türkiye'nin en önemli şehirlerinden..

8500 yıllık bir tarih ve kültür beşiği Bursa (video)

 

8.500 yıllık tarihiyle uygarlıklar beşiği olan Bursa, Bitinya, Roma, Bizans ve Selçuklu medeniyetlerinin en önemli şehirlerinden biri olduktan sonra, 1326'da Sultan Orhan'ın fethiyle, Osmanlı'ya, beylikten, devlete ve imparatorluğa giden yolu açtı.

Osmanlı'ya başkentlik de yapan şehir Bursa; camileri, hanları, hamamları, çarşıları ve türbeleriyle imparatorluğun en önemli tanıklarından. İmparatorluğun ilk altı sultanının ebedi istirahatgâhlarının bulunduğu şehir, külliyeleriyle Osmanlı'nın ihtişamını gözler önüne seriyor.

Tarihi çarşı ve hanlar bölgesi ise geçmişten bugüne Bursa'da ticaretin merkezi. Dünya çarşı kültürünün ilk temsilcilerinden Kapalı Çarşı halen canlılığını korurken, 500 yıllık Bali Bey Han, Osmanlı tarafından yapılan ilk ve tek 3 katlı han olarak günümüzde Güzel Sanatlar Merkezi olarak hizmet veriyor.

İlklerin kenti Bursa dünya tarihindeki ilk çarşılı köprüye de ev shaipliği yapıyor: Irgandı Köprüsü. Asırlar önce Bursa'da doğan gölge oyunu Karagöz, Türkiye'ye yayıldığı bu kentte Karagöz Müzesi ile yaşatılıyor. Müze'de Karagöz ve Hacivat bitmeyen hikâyeleri ile perdenin arkasından ziyaretçileri selamlıyor.

Türk kültürünün vazgeçilmez bir parçası, dünyanın ise en eski askeri bandosu Mehter'i Türkiye'de yaşatan en önemli gruplardan biri Bursa Mehter Takımı.

Geleneksellikle çağdaşlığın içiçe geçtiği Bursa, tarih kültür ve turizmi buluşturan bir dünya kenti olma özelliğini yaşatmaya devam ediyor.

 Eda Sinem Bakioğlu haber verdi

Yayın Tarihi: 08 Nisan 2014 Salı 11:02 Güncelleme Tarihi: 08 Nisan 2014, 11:02
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner26