7 ülkenin vatandaşları hacca nasıl hazırlandı? (video)

Zilhicce ayının gelmesiyle birlikte bütün dünya hac ibadeti için yollara döküldü. Hicri aylardan Zilhicce kelime manası olarak 'içinde hac ibadetinin yapıldığı ay' anlamı taşıyor. Çeşitli ülkelerdeki hac ibadetini gerçekleştirmek için yapılan organizasyonları takip ettik.

7 ülkenin vatandaşları hacca nasıl hazırlandı? (video)

Türkiye’de hac organizasyonu Diyanet İşleri Başkanlığı ve 200’den fazla seyahat acentasının bağlı olduğu TÜRSAB tarafından yapıldı. TÜRSAB'a bağlı bir acentanın sahibi olan Naci Güçlü, organizasyonla alakalı şu şekilde konuştu: “Türkiye’deki hac organizasyonunun en büyük sıkıntısı kontenjan azlığından ve talebin çokluğundan kaynaklanan problemdir. Şu anda bir milyonun üzerinde hacca gitmeyi bekleyen hacı adayı var. Ancak kontenjan yetersizliği sebebiyle son 2 seneden beri 7 ve 8 yıllık hacılarımız bu kontenjana dahil olduğu için yeni kayıt alınamamakta. Önümüzdeki sene itibariyle, çalışmalar da Arabistan’da neticeleneceği için inşallah belki 90 – 100 binleri bulan kontenjan telafisi gündeme gelecek. Bu sebeple Diyanet İşleri Başkanlığı da yeni kayıtlara yer açacaktır ve bunlar içerisinde oluşacak rakama göre kurayla önümüzdeki sene için 90 veya 100 bin kişinin belirlenmesi planlanmakta."

Bu yıl hacca gitmeye hak kazananlardan biri olan Bekir Ayhün de mübarek beldelere gidecek olmanın mutluluğunu yaşıyor. Ayhün heyecanını şu sözlerle ifade etti: "Nasıl bir devlet büyüğü dahi bizi huzuruna davet etse heyecanlanıyoruz, nasıl belki de hoşumuza gidiyor, burada da koskoca kainatın yaratıcısı, Allahu Teâlâ’nın bizi evine davet etmesinin saadeti, huzuru, mutluluğu, aynı zamanda heyecanıyla bu yolculuğa çıkacağız inşallah. Medine-i Münevvere’de de Rasûlullah Efendimizin misafiri olma saadetini yaşayacağız. Efendimiz'e misafir olmanın, 'Yâ Rasûlallah ben geldim' demenin heyecanı hakikaten çok farklı ve çok güzel."

Kutsal yolculuk için son hazırlıklar da heyecanla tamamladı ve İstanbul'dan da hacı adayları kutsal topraklara doğru yola çıktı.

Makedon hacılar haftalar önce yollara düştü

Nüfusunun yüzde 35'i Müslümanlardan oluşan Makedonya, her yıl hac vazifesini yerine getirmek üzere çok sayıda hacı adayını kutsal topraklara gönderiyor. Bu yıl hacca gidenlerin sayısı bin beş yüz. Kara yoluyla seyahat edecek hacı adayları haftalar öncesinden yola çıktı. Uçakla giden son kafile de geçtiğimiz akşam Üsküp Havaalanı'ndan kutsal topraklara uğurlandı. Gidenlerin de geride kalanların da mutluluğu gözlerinden okunuyordu.

Üsküp Müftülüğü Başimamı Mevlüd Aliu, ülkesindeki hac organizasyonuyla alakalı şu şekilde konuştu: “Bu yıl hacı sayımız 1500'ü buluyor. Vizelerin tamamı İslam Birliği aracılığıyla alındı. Geçen yıllara kıyasla hacı sayısında da bir artış söz konusu. Düşük nüfusa sahip olduğu için Makedonya, dünya genelinde uygulanan hacı kotasından muaf tutuluyor.”

Bu yıl İslam Birliğine bağlı il müftülükleri tarafından organize edilen hac yolculuğu için Üsküp'ten yola çıkan son kafileyi uğurlayanlar arasında Makedonya İslam Birliği Başkanı Hacı Süleyman Reecepi de vardı. Recepi şu sözleri sarfetti: “Son hacı kafilesini uğurlamak üzere burada bulunuyoruz. Bu son grupta 230 hacı adayımız var. İslam birliği ve şahsım adına tüm hacı adaylarına rahat bir yolculuk diliyorum. Bu insanlar kutsal topraklara adım attıkları andan itibaren Allah'ın misafiridirler. Hac farizasını tümüyle yerine getirebilmeleri için Allah onlara sağlık ve takat versin. Hepsinin haccının Allah katında kabul edilmesini ve cennetle mükafatlandırılmalarını diliyorum.”

Kosova'dan 900 hacı adayı kutsal topraklarda

Kosova, Balkanlar'da hac heyecanının yoğun olarak yaşandığı yerlerden biri. Kurban Bayramı'na sayılı günler kala, son hac kafileleri de kutsal topraklara gitmek üzere Prizren'den yola çıktı. Prizren İslam Birliği'nin hacı adayları için Bayraklı Camii'de düzenlendiği hacca hazırlık toplantısında hacı adaylarına hacibadeti hakkında bilgiler verildi. Yakınları da hacı adaylarını toplantıda yanlız bırakmadı. Öğle namazının ardından birlikte dualar edildi.

Beyrutlu hacı adayları Fatih Sultan Mehmed Camii'nde buluştu

Lübnan'ın başkenti Beyrut'taki Fatih Sultan Mehmed Camii, geçtiğimiz günlerde farklı bir heyecana ev sahipliği yaptı. Kutsal topraklara doğru yola çıkacakları buluşturdu. Lübnanlı hacı adayları Beyrut'taki Fatih Sultan Mehmed Camii'nde aldıkları son talimle hazırlıklarını tamamladılar. Hac organizasyonu sorumlusu Ayman Şehab hac hazırlıkları hakkında şu ifadeleri kullandı: "Eğitim programlarıyla hac ibadetiyle ilgili hacı adaylarımızı bilgilendiriyoruz. Derslerimizde hac sırasında yapılması gereken ibadetler hakkında bilgiler veriyoruz. Cidde'den başlayacak olan yolculuğumuz, önce Arafat, ardından Müzdelife'yle devam edecek ve şeytan taşlamayla bitecek. Beyrut'a dönmeden önceki son durağımız ise Medine ve Mescidi Nebevi olacak.”

Bu yıl Lübnan'dan kutsal topraklara gidecek hacı adaylarının sayısı 4400. Hacı adaylarının 1200'ü ise Filistinli mülteci. Suriyeli mültecilere de 2700 kişilik kontenjan ayrıldı, hacca gitmek için talep fazla olsa da, kontenjan sınırlıydı. Kutsal topraklara gitmek için kurraya katılan hacı adaylarından en yaşlı olanlarına ve 13 yıldan fazla bekleyenlere öncelik tanındı.

165 bin Pakistanlı hac yolunda

Tüm İslam âleminde olduğu gibi Pakistan'da da hac heyacanı yaşanıyor. Bu yıl 165 bin Pakistanlı hac ibadetini eda etmek için kutsal topraklara gidiyor. Din İşleri Bakanlığı'nca hac başvuruları kabul edilen adaylar İslamabad'daki hac toplanma merkezinde bir araya geliyor.

Burada hacı adayları bir dizi uygulama ve eğitim görüyor. Adaylar için hac yolculuğu süresince gerekli görülen aşılar da bu merkezdeki sağlık noktalarında yapılıyor. Hacı adaylarının diğer adresi pasaport ofisi. Kimlik kartları hazırlanıyor ve vizelerinin de bulunduğu pasaportlar son kontrolden geçiyor. Tüm resmi işlemleri tamamlanan hacı adayları alanında uzman imamlar tarafından verilen eğitimle bilgilendiriliyor. Haccın farzları, ihramın giyilme şekilleri, hacda dikkat edilmesi ve uyulması gereken kurallara dair bırçok konu hacı adaylarına uygulamalı olarak anlatılıyor.

Hac toplanma merkezinde, şehir dışından gelen hacı adayları için işlemleri süresince kalabilecekleri özel konaklama yerleri de bulunuyor. Kutsal yolculuğa sayılı dakikalar kala hacı adaylarını tatlı bir telaş sarıyor. Dostları ve akrabaları ile vedalaşan hacı adayları onları havalimanına götürcek otobüslerdeki yerini alıyor. Her birinin mutlululuğu gözlerinden okunuyor. Otobüsün hareket etmesiyle birlikte Pakistan'dan yola çıkan hacı adayları milyonlarca hacı adayı gibi bu kutsal yolculuk için Mekke'ye doğru yola çıkıyor.

Rusya'da 10 binleri hac heyecanı sardı

Yirmi milyondan fazla Müslümanın yaşadığı Rusya'da bu yıl 20 bin aday hac heyecanını yaşıyor. Geçen yıl da 16 bin beşyüz hacı adayının gittiği Mekke, özellikle Kafkas kökenli Rus müslümanlar için büyük öneme sahip. Ülkede hac organizasyonu müftüler konseyi hac ve umre departmanı tarafından düzenleniyor.

Rusya Müftüler Konseyi üyesi ve Müftü Başyardımcısı Ruşen Abbasov, hac organizasyonu ile alakalı şu şekilde konuştu: “Rusya çok geniş bir coğrafya üzerinde. Fakat bizim her noktada yetkililerimiz var. Bir çok şehirde hacca gitmek isteyenler için ayrı birimler oluşturuluyor. Hem hac ibadetini yerine getireceklere yardımcı olunuyor, hem de sonraki yıllar için sayıyı nasıl artırabiliriz, buna bakılıyor. Rusyalı Müslümanlar için hacı adayı kotasının arttırılması meselesi hep vardı. Sovyetler yıkıldıktan sonra bunu kademeli olarak sağladık. Hac ibadetini eda etmek isteyenlerin sayısı yıldan yıla artıyor. Hacı adayları için kota problemi Suudi Arabistan yönetimi ile temaslar sırasında çok sık gündeme getiriliyor.”

Rusya'ya verilen hac kontenjanından en fazla yararlanan özerk cumhuriyet 7 bin kontenjanla Dağıstan oldu. Onu 3 bin adayla Çeçenistan izledi. Rusya'nın ilhak ettiği Kırım'da yaşayan Tatarlardan da hac yolculuğuna ilk kez çıkacak olanlar mevcut. İnguşetya'dan bu yıl hacca gidecek olan ikibin kişi içinde büyük bir bölüm ilk defa hacca giden Müslümanlardan oluşuyor. Organizatörler geçen yıla göre hacca gidiş bedellerinin kişi başı yaklaşık 500 dolar arttığına işaret ediyor.

Kırgızistan'ın hac kotası arttırıldı

Kırgızistan, bu yıl 3 bin 685 Müslüman vatandaşını, hacı olmak üzere Mekke’ye gönderdi. Ancak, Suudi Arabistan’ın Kırgızistan’a verilen kotayı artırmasıyla, 500 kişi daha hacca gitmeye hak kazandı. İlk grubu 25 ağustos’ta Oş hava limanından yolcu edilen hacı adaylarına 500 kişi daha eklendi.

Kırgızistan Başmüftü Yardımcısı Zamir Acı Rakıyev, arttırılan kota ve hac organizasyonu ile ilgili şu şekilde konuştu: “Biz tüm hacı adaylarımızı artık uğurladık. Kırgızistan'a bu sene 3 bin 685 kişilik bir kota ayırıldı. Biz son 2-3 yıldan beri ülkedeki hac seferini, yasalar çerçevesinde bir düzene koyarak, kura sistemi içinde çalışıyoruz ve 2 yıldır hacca gitmek isteyenler arasında çektiğimiz kuraya göre onları hacca gönderiyoruz. Hepimizin bildiği gibi Suudi Arabistan'da bir kaza yaşandı. Ama Kırgızistanlı vatandaşlardan kaza yerinde kımse yoktu ve hiç kimse zarar görmedi."

Senelerdir hacca gitmek için bekleyen bir çok Kırgız vatandaşı Suudi Arabistan'ın yeni kota uygulaması sonucu mübarek topraklara doğru yola çıktı. Bu yıl hac seferi için yeni uygulamalar da devreye girdi. Suudi arabistan hükümeti, Yemen, Suriye ve Irak’taki savaş nedeniyle, ziyaret kabul kurallarını sertleştirdi.

Önceki yıllardan farklı olarak hacı adaylarına ait belgelerin tamamı elektronik ortamda istendi. Müftülüğün denetiminde gerçekleşen hac seferleri için adaylar toplam 2 bin 250 dolar ödedi. Kırgızistan'da geçen yıl başvuruda bulunan ancak hacca gitmeye hak kazanamayan 70 yaş üstü vatandaşlar da kurrasız olarak kabul edildi.Uğur Özen, Barış Mutlu, Mustafa Deveci, Hasan Esen, Gülay Krasniç ve Esra Hasip haber verdi

Güncelleme Tarihi: 21 Eylül 2015, 16:43
banner12
YORUM EKLE

banner19