525 yıllık Osmanlı köprüsü dimdik ayakta (video)

Osmanlının Bulgaristan topraklarına miras bıraktığı tarihi eserlerden biri de İshak Paşa Köprüsü. 15. yüzyılda yaptırılan köprü; Köstendil iline bağlı Nevestino köyünde bulunuyor.

525 yıllık Osmanlı köprüsü dimdik ayakta (video)

Bulgaristan'da, Köstendil'e 15 km. uzaklıkta, Osmanlıdan yadigar İshak Paşa Köprüsü. Osmanlı Balkan coğrafyasında bir birinden değerli mimari eserler bıraktı. Camiler, medreseler, kervansaraylar, saat kulelerin yanı sıra, köprüler de inşa etti. Köstendil ilinde Nevestino köyünde bu köprü 1470 yılında İshak Paşa tarafından yapıldı ve hâlâ o eski ihtişamını koruyor.

1470'de Fatih Sultan Mehmed ve 2. Beyazıd dönemi vezirlerinden İnegöllü İshak Paşa tarafından inşa edilen köprü, Osmanlı mimarisinin bölgedeki önemli miraslarından biri. Halk arasında Kadın veya Kadin Köprüsü olarak adlandırılan yapı, bugün de işlevini sürdürüyor.

İshak Paşa Köprüsü, Köstendil-Dupniçe yolunda Struma nehri üzerinden geçişi sağlıyor. 100 metre uzunluğu ve 5 metre genişliği ile köprü, dev oyma taşlarıyla dikkat çekiyor. Kolonlarında göze çarpan pencereler ise nehir sularının taşmasını önlemek için...

Yapının doğu ucundaki Arapça yazılı orijinal kitabede İshak Paşa Köprüsü'nün 1469-1470 yılları arasında İshak Paşa tarafından yaptırıldığı belirtiliyor. Köprünün kuruluşuyla ilgili birçok efsane bulunuyor. Efsanelerden biri, İshak Paşa'nın İstanbul-Bosna yolculuğunda bu topraklardan geçtiği yönünde.

"Çocukluğum bu köprünün etrafında geçti"

İshak Paşa Köprüsü’ne Rila dağının manzarası eşlik ediyor. Yeşil alanlar, asırlık ağaçlar ve Struma nehrinin suları, İshak Paşa Köprüsü’nün mimarisiyle buluşuyor. Bölge halkı, köprünün çevresindeki parkı, dinlenme ve balık avlama yeri olarak tercih ediyor.  Köprü, hız sınırı saatte 30. km olmak şartıyla trafiğe açık.

Köprüyle ilgili bir Köstendilli şunları söyledi: "Bu köprü bizim için büyük anlam taşıyor. Çocukluğumda yaz tatillerim ve anılarım bu köprü etrafında geçti. O zamanlar Struma nehrinin suları bu kadar yüksek değildi."

Buradaki köprünün, tarihle yüzleşmek ve asırlar önce, burada güzel eserlerin bırakıldığını itiraf etmek için güzel bir örnek olduğunu söyleyen bir başka Köstendilli ise “Günümüzde o kadar çok binalar, köprüler, yollar yıkılıyor, çöküyor ve biz buna çok üzülüyoruz. Bu köprü ise Struma nehrinin sularına yenik düşmemiş, tek bir taşı bile yerinden kımıldamamış. Gerçekten müthiş bir mimari eser" ifadelerini kullandı.

İshak Paşa Köprüsü, ''Kadin Most'' ismiyle 1968'de Bulgaristan Milli Anıtı ilan edildi. Köprünün, o dönemin en güzel mimari yapı örneklerinden olduğuna dikkat çekildi ve Bulgar kültür mirası listesine alındı. Osmanlı dönemine ışık tutan eserler arasında yer alan İshak Paşa Köprüsü tüm ihtişamıyla, Struma nehrinin sularını kucaklamaya devam ediyor.

 

Sevda Dükkancı haber verdi

Yayın Tarihi: 01 Mayıs 2015 Cuma 11:47 Güncelleme Tarihi: 01 Mayıs 2015, 11:47
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner26