400 yıllık bir meydan Nakş-ı Cihan (video)

Nakş-ı Cihan Meydanı ile birlikte İran'da şehircilik düşüncesi de değişmiş. Safeviler dağınık devlet sistemini bütünleştirmeye İsfahan'daki mimari ile başlamış. Fatih Sabuncu yazdı..

400 yıllık bir meydan Nakş-ı Cihan (video)

 

Safeviler döneminde 1598'da yapımına başlanıp 1629'da tamamlanan Nakş-ı Cihan Meydanı, İran’ın geleneksel mimarisine de yenilik getiren yapılardan biri. İran mimarisinde can bulan çok çeşitli meydanlar mevcut. Kamusal, ticari, hükümet, askeri, ulaşım ve spor meydanları bunlar arasında. Nakş-ı Cihan Meydanı ise kapalı olarak yapılmış ve tüm ihtişamı ile bu meydan türlerinin hepsini tarih boyunca içinde barındırmış.

Güneyinde yer alan İmam Cami ile bir bütün şeklinde düşünüldüğünde Nakş-ı Cihan Meydanı, büyük bir cami avlusunu da andırıyor. Akkoyunlular döneminde Uzun Hasan’ın Tebriz’de inşa ettiği Meydan-ı Hasan, İran’da modern anlamda yapılmış ilk meydan sayılıyor. Safeviler döneminde Şah Tahmasp’ın Kazvin'de yaptırdığı Ali-Kapu Meydanı ise öne çıkan diğer bir örnek.

Safeviler'in hükümdarı Şah Abbas ise ülkenin başkentini Kazvin'den İsfahan’a taşırken, bu iki meydanı da Nakş-ı Cihan meydanında bir araya getirmiş. Yapıldığı dönemde en büyük meydan olan Nakş-ı Cihan, bugün de kapalı meydanlar arasında ilk sıralarda yer alıyor.

Nakş-ı Cihan Meydanı ile birlikte İran'da şehircilik düşüncesi de değişmiş. Safeviler dağınık devlet sistemini bütünleştirmeye İsfahan'daki mimari ile başlamış. Meydanda yer alan İmam Camii İslam'ın, duvarların ardında kalan ve meydanı çevreleyen dükkânlar ekonominin, meydanın batı tarafında yer alan kraliyet sarayı da siyasi yönetimin simgesi.

Meydan bugün hem İsfahanlıların, hem de yerli ve yabancı turistlerin uğrak yerlerinin başında geliyor. Çevresindeki yüzlerce dükkânda birbirinden farklı ürünler satılıyor. Meydandaki atlar ise buraya farklı bir hava katıyor. Özellikle İsfahan’a gelen turistler Nakş-ı Cihan Meydanı’nı atlarla gezmeyi tercih ediyor.

Nakş-ı Cihan Meydanı, şehirdeki herkes için en önemli buluşma noktası olarak varlığını sürdürüyor.

 Fatih Sabuncu yazdı

Güncelleme Tarihi: 03 Mart 2014, 16:54
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26