400 yıldır Tunus'ta yaşayan Türk aile: Karaoğulları (video)

Tunus, sadece ata yadigarı eserlerle değil, yaklaşık dört yüzyıldır bu ülkede yaşayan Türk ailelerle de Osmanlı kimliğini koruyor. Yaklaşık 400 yıl önce Tunus’a yerleşen Kara Recep’in torunları da Türk kimliğinin ülkedeki önemli temsilcilerinden.

400 yıldır Tunus'ta yaşayan Türk aile: Karaoğulları (video)

300 yılı aşkın süre Osmanlı hâkimiyetinin sürdüğü Tunus'ta, toplum Araplar, Endülüsler ve Türklerden oluşuyordu. Bugün yüzde 20’sinin Türk kökenli olduğu söylenen Tunus’ta, Türkler özellikle ülkenin kuzey kesiminde yaşam sürüyor.

Bu ailelerden biri, dört yüzyıl önce Tunus’a yerleşen Kara Recep ailesi. TRT Türk ekibine evinin kapılarını açan Osman Karaoğlu ise Kara Recep'in 7. göbekten torunu. Dedeleri Recep'in lakabı olan ''Kara'' bugün ailenin soyadı.

Kara Recep’in torunu Osman Karaoğlu, ailesinin Tunus’a yerleşme hikayesini şöyle anlatıyor: “Bizler aslen Türküz. Büyük dedemiz, kara lakaplı Recep, Garu'l-Milh'e, 1650 yılında Osmanlı - İspanya savaşı sonunda, Osmanlı’nın zafer kazanmasıyla yerleşmiş. O yerleştiğinde burada neredeyse imar yokmuş. Burayı bizzat kendi gayretleriyle canlandırmış. Buraya yerleştikten sonra Garu'l-Milh'in de üzerinde olduğu yarımadanın diğer tarafında bulunan Refref'ten bir Arap hanım ile evlenmiş.”

Türk olmaktan gurur duyduklarını da vurgulayan Osman Karaoğlu, bunu her fırsatta da ifade ettiklerini söyledi. Karaoğlu, ayrıca aile soy ağaçlarını da büyük bir özenle muhafaza ettiklerini dile getirdi. Karaoğlu, şunları söyledi: “Garu'l-Milh'te ciddi bir Türk nüfusu bulunuyor. Buranın yarısının Türk olduğu rahatlıkla söylenebilir. Diğer yarısını da Garu'l-Milh idarecisi Usta Murad tarafından getirilen Endülüslüler ile Ahmed bey döneminde buraya getirilen Maltalılar oluşturuyor. Bugün herkes Arapça konuşuyor.”

Tunus'ta dillerini ve kimliklerini kaybeden çok sayıda Türk aile olmasına rağmen yüzyıllardır değerlerini canlı tutan Kara ailesii gelenek ve göreneklerine de bağlılığını koruyor. Türk kültürünün önemli bir parçası olan misafirperverliği Garul Milh'te yaşatan Ali Karaoğlu çiftçilikle uğraşıyor. 8 çocuğu olan Ali Karaoğlu dedesinden öğrendiği gelenekleri gelecek nesillere aktarmak için de büyük çaba gösteriyor.

 Yusuf Sami Kamadan haber verdi

Güncelleme Tarihi: 23 Nisan 2014, 11:23

Eslem Nilay Bozdemir

banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26