397 yıllık bir şaheser: Sultanahmet Camii (video)

Sultanahmet Camii 397 yıl önce bugün ibadete açılmıştı. Cami, görkemli mimarisi ve altı minaresiyle Türk İslam eserleri arasında özel bir yere sahip.

397 yıllık bir şaheser: Sultanahmet Camii (video)

Tarihi yarımadadan göğe yükselen Sultanahmet Camii, Osmanlı sultanları tarafından yaptırılan ve altı minareye sahip ilk ve tek cami.

Türk ve İslam dünyasının en ünlü yapıtlarından olan cami, bundan tam 397 yıl önce ibadete açıldı. Mimari ve sanatsal açıdan İstanbul'un en önemli mabetlerinden olan Sultanahmet, Sultan 1. Ahmet tarafından inşa ettirildi.

Osmanlı padişahı 1. Ahmet Han'ın adını taşıyan meydanda yer alan cami, 17. yüzyıla damgasını vuran eserlerden. Camide imzası olan isimse Mimar Sinan’dan sonra Türk mimarlığının meşalesini devralan mimar Sedefkâr Mehmet Ağa.

1609'da yapımına başlanan cami, 1616 yılında tamamlandı ve 9 Haziran 1617'de kapılarını açtı. Mavi, yeşil ve beyaz renkli 20 bini aşkın İznik çinisinin süslediği caminin kubbeleri de mavi ağırlıklı kalem işleri ile süslü.

Sayısız pencereden ışık alan camide mavi renk hâkim. Bu nedenle Sultanahmet Camii, Mavi Cami (Blue Mosque) olarak da biliniyor. Çinilerin süslemelerinde kullanılan geleneksel bitki motifleri ile Sultanahmet Camii, 17. yüzyıl Osmanlı sanatının bir şaheseri özeliğini taşıyor. Bu nedenle şehre gelen turistler de Sultanahmet Camii'ni mutlaka ziyaret ediyor.

Türk ve İslam dünyasının en ünlü yapıtlarından olan Sultanahmet, Cuma ve bayram namazlarındaysa dolup taşıyor. 

 

 

Kuzey Haber Ajansı

YORUM EKLE